Władysław IV Waza Ludwika Maria

10 marca 1646 roku odbył się ślub Władysława IV Wazy z Ludwiką Marią Gonzagą

Tego dnia 1646 roku król Polski Władysław IV Waza ożenił się z księżniczką francuską Ludwiką Marią Gonzagą de Nevers

Ślub Władysława IV Wazy z Ludwiką Marią Gonzagą de Nevers odbył się w 1646 roku. Kim była francuska księżniczka? Ludwika Maria przyszła na świat w jednej z najświetniejszych arystokratycznych rodzin Francji, jako córka Karola Gonzagi i Katarzyny de Guise. Dzieciństwo i młodość spędziła na rodowym zamku Nevers. Początkowo miała wyjść za Gostona Orleańskiego, jednak król Francji nie wyraził na to zgody.

Pierwsza propozycja mariażu z Władysławem IV pojawiła się w 1634 roku, jednak poślubił on w 1637 roku Cecylię Renatę Habsburżankę. W 1640 roku Maria poznała brata Władysława Jana Kazimierza, który przebywał w tym czasie w Paryżu. Kardynał Richelieu rozważał nawet ich małżeństwo, lecz jego plany spełzły na niczym, bowiem Jan udał się w drogę powrotną do Polski. Owdowiały, w 1644 roku, król Władysław IV znów starał się o jej rękę.

Już 5 listopada 1645 roku odbył się ślub per procura Władysława (którego zastąpił Krzysztof Opaliński ) i Marii. Małżeństwo z królem Rzeczpospolitej wymusiło na niej zmianę pierwszego imienia na Ludwikę, ponieważ imię „Maria” w siedemnastowiecznej Polsce uważane było za zarezerwowane jedynie dla Matki Boskiej.

Ceremonia zaślubin odbyła się w Warszawie 10 marca 1646 roku, a koronacja 15 lipca na Wawelu. Nowa królowa, udzielając pożyczki królowi Polski oraz wnosząc w posagu 700 000 skudów mogła wywierać wpływ na małżonka. Takie wtrącanie się do polityki nie przypadało do gustu szlachcie, która nie polubiła nowej królowej. 20 maja 1648 roku została wdową, a pół roku później wyszła za mąż za Jana Kazimierza.

Comments are closed.