10 najważniejszych odkryć i wydarzeń historycznych 2017 roku

Kończący się rok 2017 był pełen rozmaitych znalezisk i wydarzeń historycznych, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Wiele z nich nie tylko wpłynęło na nasz stan wiedzy na temat wielu zjawisk i procesów z przeszłości, lecz także całkowicie zmieniło spojrzenie na różne sprawy. W naszym wciąż prężnie rozwijającym się Dziale wydarzeń historycznych i kulturalnych staramy się przekazywać Wam najciekawsze wydarzenia zarówno z naszego podwórka, jak i z całego świata.

Skarby wikingów czy skarby III Rzeszy? Nieznane dotąd wspomnienia i zdjęcia, które wyszły na światło dzienne, dokumenty związane z polskimi przemianami w XX wieku… Które materiały uznaliście za najistotniejsze? Zapraszamy do krótkiego przypomnienia 10 najważniejszych odkryć i wydarzeń historycznych 2017 roku.

timthumb

10. Z rzeki wyciągnięto czołg T-34-76

Maszyna została odnaleziona przez grupę „Park Patriot” na dnie Donu, na głębokości 6-7 metrów. Grupa ekspertów z „Park Patriot”, żołnierze „West Military Circle” oraz grupa nurków przystąpiła do akcji wydobycia maszyny na powierzchnię. Czytaj więcej TUTAJ.

9. Odkrycie archeologów z UR

Archeolodzy z Uniwersytetu Rzeszowskiego dokonali odkrycia wielkiego grodziska kultury scytyjskiej. Będzie to przyczynkiem do koniecznej zmiany map historycznych i „innego spojrzenia na historię ziem polskich”. Czytaj więcej TUTAJ.

8. 95-letni Niemiec oskarżony o udział w mordzie 34 tys. obywateli ZSRR

Wydaje się, że bezkarne lata swojego życia Herbert Wahler ma już za sobą. Jego nazwisko widnieje na liście eskadry śmierci SS odpowiedzialnej za zbiorowy mord w okolicy Kijowa na Ukrainie. Jednocześnie odpowiada jednak dziennikarzom „nie mam nic do ukrycia”. Czytaj więcej TUTAJ.

hubal

7. Nowe zdjęcia majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

Mjr Henryk Dobrzański „Hubal” – nowe zdjęcia: w styczniu wnuk niemieckiego oficera oddając zrabowane dzieła sztuki. W trakcie uroczystości wypożyczono Polsce albumy zawierające 700 zdjęć z okresu 1939-1941. Wśród nich znaleziono zdjęcia majora Dobrzańskiego. Czytaj więcej TUTAJ.

6. Odtajnienie dokumentów rządu Thatcher dotyczących Polski

Opublikowano dokumenty zawierającą wewnętrzną korespondencje brytyjskiego rządu z lat 1988-1989. Materiały zawierają informację dotyczące zaangażowania rządu londyńskiego w okresie polskich przemian demokratycznych. Czytaj więcej TUTAJ.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*