Most w Stirling - widok współczesny

11 września 1297 roku miała miejsce bitwa pod Stirling

Tego dnia 1297 roku miała miejsce bitwa pod Stirling, zwana także bitwą o most w Stirling

Bitwa pod Stirling, bitwa o most w Stirling to jedno z ważniejszych starć podczas pierwszej wojny o niepodległość Szkocji. Starły się ze sobą dwie armie – szkocka, dowodzona przez Williama Wallace’a i Andrzeja de Moraya oraz angielskie siły prowadzone przez hrabiego Surrey Johna de Warenna’a i Hugona de Cressinghama.

Szkoci wystawili do boju 16 000 żołnierzy i tylko 180 lekkich jeźdźców, zaś Anglicy dysponowali 10 000 piechoty (w tym 300 walijskich łuczników) oraz 300 ciężkimi kawalerzystami.

Antyangielskie powstanie szalało w Szkocji już od wiosny 1297 roku i mimo porażki Szkotów pod Irvine w lipcu, sytuacja niewiele się zmieniła. Zaskoczony tym król angielski (który był w trakcie przygotowań do wyprawy na Flandrię) rozkazał hrabiemu Surrey, będącemu namiestnikiem Szkocji, wyruszenie przeciwko powstańcom.

Szkoci dobrze wiedzieli o zbliżającej się armii. Ustawili się więc na wzgórzach Ochil nieopodal Stirling tak, aby Anglicy musieli atakować pod górę i nie mogli wykorzystać swoich konnych rycerzy. Aby dostać się do szkockich pozycji, wojska angielskie musiały także przeprawić się przez wąski most, co również było bardzo ryzykowne.

Do bitwy doszło 11 września. Około południa połowa angielskich sił, pod wodzą Cressinghama, zdążyła już przeprawić się przez most, kiedy to Szkoci zaskoczyli ich nagłym atakiem ze wzgórz. Oddziały dowodzone przez Wallace’a związały walką frontalną Anglików, zaś de Moray obszedł ich armię z boku i po krótkiej walce zablokował most przed resztą sił angielskich.

Początkowa bitwa teraz zamieniła się w zwykłą rzeź.

Na drugim brzegu rzeki hrabia Surrey mógł tylko patrzeć jak połowa jego żołnierzy zostaje wybita do nogi, po czym wycofał się do Berwick.

Anglicy stracili ok. 5 000 ludzi, zginął także Hugon de Cressingham.

Szkockie straty były raczej niewielkie – najpoważniejszą z nich była śmierć de Moraya, który umarł kilka tygodni później w wyniku odniesionych ran. Wallace zaś poprowadził udany najazd na północną Anglię.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*