Franciszek Habsburg

12 lutego 1768 roku urodził się Franciszek Habsburg, ostatni Święty Cesarz Rzymski

Tego dnia 1768 roku urodził się Franciszek Habsburg, ostatni Święty Cesarz Rzymski

Franciszek Habsburg panował w niezwykle trudnym dla Austrii okresie. Musiała się ona zmagać w wrogiem zewnętrznym, czyli napoleońską Francją, oraz wewnętrznym kryzysem. Franciszkowi II (I) Habsburgowi nie udało się pokonać żadnego z nich. Jego wojska zostały rozbite we Włoszech i Niemczech w latach 1797 – 1800, jednak mimo osłabienia potencjału wojskowego zdecydował się na wojnę w 1805r., którą również przegrał.

W jej wyniku musiał się zrzec tytułu Cesarza Rzymskiego i przyjął tytuł Cesarza Austrii zostając Franciszkiem I, a nie II, jak dotychczas. Po powtórnej porażce w 1809r. musiał podporządkować się zupełnie woli Napoleona, a jego córka została jego żoną. Liczne straty terytorialne zrekompensował sobie dopiero w 1815r. po Kongresie Wiedeńskim.

W dziedzinie gospodarki wycofał się z planowanych reform ojca i wprowadził Austrię w okres stagnacji rozwojowej oraz ekonomicznego upadku państwa. Po 1815r. stopniowo coraz więcej władzy przekazywał kanclerzowi Matternichowi, pozostając raczej w zaciszu domowym. Zmarł w 1835r., a władzę objął jego chory umysłowo syn.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*