Katastrofa samolotu PLL LOT Ił-62 "Mikołaj Kopernik"

14 marca 1980 roku miała miejsce katastrofa PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”

Tego dnia 1980 roku doszło do katastrofy lecącego z Nowego Jorku samolotu PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik”

Katastrofa PLL LOT Ił-62 „Mikołaj Kopernik” miała miejsce w pobliżu warszawskiego lotniska Okęcie. W jej wyniku zginęło 10 członków załogi oraz 77 pasażerów w tym m.in. piosenkarka Anna Jantar. Była to jedna z największych obok katastrofy smoleńskiej i katastrofy w lesie kabackim, tragedii w historii polskiego lotnictwa.

Do tragedii doszło po tym jak w końcowej fazie lotu podczas podejścia maszyny do lądowania nastąpiło zniszczenie turbiny lewego wewnętrznego silnika na skutek niekorzystnego i przypadkowego zbiegu okoliczności i ukrytych wad materiałowo-technologicznych, które doprowadziły do przedwczesnego zmęczenia wału silnika. Oderwane ze zniszczonej turbiny odłamki uszkodziły dwa inne silniki oraz układ sterowania samolotem.

Z raportu wynikało, że winę za katastrofę ponoszą radzieckie silniki zbudowane z wadliwych materiałów. Rosjanie długo nie chcieli zaakceptować ustaleń komisji śledczej. W 2010 wyszła na jaw archiwalna wiadomość pozyskana ze źródeł IPN-u, że do katastrofy przyczyniła się eksploatacja silników ponad ich resurs oraz wysyłanie w rejs niesprawnych samolotów LOT-u . 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*