Fotografia z pacyfikacji Małopolski Wschodniej

16 września 1930 roku rozpoczęła się pacyfikacja Małopolski Wschodniej

Tego dnia 1930 roku rozpoczęła się pacyfikacja Małopolski Wschodniej

Pacyfikacja Małopolski Wschodniej to akcja represyjna wobec ludności ukraińskiej, spowodowana akcjami UOW.

Pacyfikacja nazywana jest również policyjną akcją represyjną, która motywowana była akcjami sabotażowymi Ukraińskiej Organizacji Wojskowej.  Pacyfikacja była skierowana przeciwko ludności ukraińskiej żyjącej na terenach II Rzeczypospolitej i jej organizacjom społecznym, na zasadzie odpowiedzialności zbiorowej. Rozkaz do rozpoczęcia akcji wydał ówczesny premier, marszałek Józef Piłsudski.

Podczas akcji dokonywano rewizji w budynkach mieszkalnych oraz siedzibach ukraińskich organizacji. Zamknięto trzy ukraińskie gimnazja w Rohatynie, Drohobyczu i Stanisławowie oraz gimnazjum państwowe z ukraińskim językiem wykładowym w Tarnopolu i szkołę powszechną we Lwowie.  Zdelegalizowano organizację skautową „Piast” oraz aresztowano 5 posłów Ukraińskiego Zjednoczenia Narodowo-Demokratycznego. 

Zerknij też na recenzję książki: Ukraińska partyzantka 1942-1960. Działalność organizacji ukraińskich nacjonalistów i ukraińskiej powstańczej armii

U osób podejrzanych o działalność przeciw państwu przeprowadzano rewizję połączoną ze zrywaniem podłóg i poszycia dachów. W razie odmowy wydania kluczy wyłamywano zamki  i drzwi. Podczas akcji stosowano przemoc fizyczną i karę publicznej chłosty. Nakładano również na wsie kontrybucje. Według źródeł ukraińskich podczas akcji od pobicia zmarło od 7 do 35 osób. Polskie dane dowodzą, że podczas pacyfikacji nie oddano ani jednego strzału i nie zanotowano ani jednego wypadku śmierci.

Akcja trwała do 30 listopada 1930 roku i objęła co najmniej 450 wsi w 16 powiatach. Brały w niej udział głównie siły policyjne. Wojsko wysyłano tylko tam gdzie Ukraińcy w dalszym ciągu występowali ze swoimi metodami terroru, gwałtu, podpaleń czy bicia ludności polskiej. Zwykle były to szwadrony kawalerii. Akcja ograniczyła działalność terrorystyczną Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN).

Niestety, stosunki polsko-ukraińskie pogorszyły się, a OUN zdobyła rozgłos i uzyskała dofinansowania ze strony rządów Niemiec i Litwy, a także ukraińskich imigrantów z różnych części Europy i Ameryki Północnej.

Fot. cerkiew1938.pl

One Comment

  1. Zbigniew Okorski

    Jest literówka, powinno być „Płast” a nie „Piast”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*