17 października 1483 roku Tomas de Torquemada stał się najważniejszym inkwizytorem Hiszpanii

Tego dnia 1483 roku Tomas de Torquemada stał się najważniejszym inkwizytorem Hiszpanii

Tomas de Torquemada urodził się w 1420 roku w Valladolid w Hiszpanii. W młodzieńczych latach wstąpił do zakonu dominikanów, by już w wieku 32 lat zostać przeorem klasztoru w Segowii. Nominację na inkwizytora otrzymał 11 lutego 1482 roku. Otrzymał zwierzchnictwo nad sądami w Kastylii, stając się zarazem Generalnym Inkwizytorem Kastylii.

Po roku do jego jurysdykcji włączono Aragonię, czyniąc z Torquemady najbardziej wpływowego duchownego całej Hiszpanii. 5 lat później został wybrany na przewodniczącego Rady Najwyższej i Generalnej Inkwizycji, będącej najwyższym trybunałem inkwizycyjnym dla Hiszpanii.

Działalność Torquemady skupiała się nie tylko na poszukiwaniu odstępców do wiary, ale również na wydawaniu licznych „Instrukcji” dla inkwizytorów, które miały regulować ich działania. Rzeczą charakterystyczną dla Tomasa był prowadzony przez niego surowy tryb życia, do którego namawiał również innych hiszpańskich inkwizytorów.

Zajrzyj także do innego wpisu w kalendarium: 9 marca 1820 roku nastąpił koniec Hiszpańskiej Inkwizycji

Sprawnie zwalczał korupcję wśród urzędników kościelnych i dążył do likwidacji zbędnych stanowisk u boku inkwizytorów. Był też jednym z inicjatorów wygnania Żydów z Hiszpanii w 1492 roku.

Do dziś istnieją znaczące rozbieżności w szacowanych liczbach ofiar hiszpańskiej inkwizycji. Starsze badania dowodzą ilości 8 800 egzekucji na stosie, choć na dzień dzisiejszy liczba ta wydaje się mocno zawyżona. Obecne szacunki mówią o 1 500-2 000 ofiar.

Tomas de Torquemada zmarł 16 września 1498 roku w Avila, pełniąc funkcję Generalnego Inkwizytora Kastylii, Walencji i Aragonii oraz spowiednika Izabeli i Ferdynanda.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*