17 września 1939 roku rozpoczęła się I bitwa pod Tomaszowem Lubelskim

Tego dnia 1939 roku rozpoczęła się I bitwa pod Tomaszowem Lubelskim

I bitwa pod Tomaszowem Lubelskim miała miejsce w dniach 17-20 września 1939 roku w trakcie kampanii wrześniowej. II bitwa pod Tomaszowem Lubelskim rozegrała się w dniach 22-27 września 1939 roku.

Resztki Armii „Kraków”, pod dowództwem generała Antoniego Szylinga, wkroczyły na Lubelszczyznę i zostały wcielone do Armii „Lublin”, pod dowództwem generała Tadeusza Piskora. W skład nowego zgrupowania weszły trzy dywizje piechoty oraz Krakowska Brygada Kawalerii i Warszawska Brygada Pancerno-Motorowa dowodzona przez pułkownika Stefana Roweckiego.

Naprzeciw nim stanęły trzy niemieckie dywizje piechoty oraz dwie dywizje pancerne pod dowództwem generała Leonarda Weckera. Nowe zgrupowanie, wedle rozkazu Naczelnego Wodza, miało przełamać się przez Tomaszów w kierunku na Bełżec, Rawę Ruską i Lwów, a następnie do granicy z Rumunią.

Polskie uderzenie pancerne na Tomaszów Lubelski odniosło sukces. Miasto zostało zdobyte lecz wkrótce na skutek dużej przewagi Niemców i braku zaopatrzenia Polacy zostali zmuszeni do wycofania się z Tomaszowa.

Pierwsza bitwa pod Tomaszowem Lubelskim trwała od 17 do 20 września. Wszystkie próby wyrwania się z okrążenia zakończyły się klęską i zmusiły dowódcę Armii Lublin do podpisania aktu kapitulacji.

Straty polskie to 929 zabitych, 1174 rannych i 36 zniszczonych czołgów.

Straty niemieckie to 870 zabitych i 720 rannych. Do niewoli dostało się 20 000 polskich żołnierzy w tym również generał Tadeusz Piskor. Warto dodać, że w pierwszej bitwie pod Tomaszowem Lubelskim brało udział największe polskie zgrupowanie pancerne, w sile około 80 wozów bojowych, w tym 22 czołgi lekkie 7TP.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*