19 czerwca 1945 roku urodził się Radovan Karadžić

Tego dnia 1945 roku w czarnogórskiej Petnjicy urodził się Radovan Karadžić

Radovan Karadžić pochodził z serbskiej rodziny mieszkającej na terenie Czarnogóry. Jego ojciec, w czasie II wojny światowej walczył w szeregach Czetników, a po wojnie był więziony za walkę z komunizmem. W 1960 roku Karadžić wyjechał na studia do Sarajewa, gdzie zgłębiał tajniki medycyny.

W latach 70. wyjechał na praktyki do Danii i Nowego Jorku. W 1983 roku powrócił do Jugosławii, gdzie za przestępstwa finansowe trafił na 11 miesięcy do więzienia. W roku 1989 założył Serbską Partię Demokratyczna w Bośni i Hercegowinie, a w 1992, po ogłoszeniu przez niepodległości przez Serbską Republikę Bośni i Hercegowiny, jej prezydentem. Urząd ten sprawował do 1996 roku.

Za współpracę z generałem Ratko Mladiciem i Slobodanem Miloševiciem został oskarżony o zbrodnie ludobójstwa. W akcie oskarżenia znalazł się między innymi zarzut o zgodę na przeprowadzenie eksterminacji w Srebrenicy w 1995 roku.

Karadžicia aresztowano dopiero 18 lipca 2008 roku w Belgradzie. Do tego momentu ukrywał sie pod fałszywym nazwiskiem Dragan Dabić i pracował w klinice medycyny alternatywnej. 22 lipca 2008 Karadžicia przekazano do Hagi, gdzie 31 lipca odbyła się rozprawa wstępna. Radovan Karadžić postanowił w czasie rozpraw bronić się samodzielnie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*