19-latek w Messerschmittcie

Jakiś czas temu 14-latek odnalazł wrak samolotu. Okazało się, że jest to Messerschmitt z okresu II wojny światowej, a jego pilotem był 19-latek.

Parę tygodni temu poinformowaliśmy, że w Danii doszło nie niesamowitego znaleziska. 14-letni chłopiec, Danniel Krystiansen i jego ojciec Klaus, chodzili z wykrywaczem metalu po swojej farmie nieopodal Birkelse w północnej Danii. Znaleźli resztki samolotu, którym okazał się niemiecki Messerschmitt wraz ze szczątkami pilota. Więcej TUTAJ.

Teraz, dzięki pomocy berlińskiej organizacji, udało się zidentyfikować pilota na podstawie dziennika i kart żywnościowych, które odnaleziono przy szczątkach. Lotnikiem okazał się mężczyzna w wieku 19 lat, Hans Wunderlich. Urodził się w 1925 roku w Bawarii, w Neusorg, ok. 200 km od Monachium.

Prawdopodobnie 10 października 1944 roku śmiertelną w skutkach awarię w bagnistym terenie, w wyniku której zmarł Hans. Jego śmierć została zarejestrowana 5 marca 1945 roku w Holenbrunn, gdzie mieszkał jego ojciec o takim samym imieniu.

Ostatnia krewna pilota, jego siostra, zmarła ponad 10 lat temu. Hans Wunderlich nie posiada żyjących bliskich krewnych, których można by poinformować o jego śmierci – przyznał porucznik Hans Söchtig z Deutsche Dienststelle. Z tego względu o pochówku pilota zadecyduje w najbliższej przyszłości Niemiecka komisja do spraw wojny – Volksbundes Deutsche Krigsgräberfürsorge. Prawdopodobnie zostanie pochowany na cmentarzu wojennym w Danii – dodał Söchtig.

Źródła: twitter.com, tvp.info

Fot.: twitter.com

Agnieszka Popiak

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*