19 lipca 1195 roku miała miejsce bitwa pod Alarcos

19 lipca 1195 roku miała miejsce bitwa pod Alarcos , pomiędzy wojskami króla kastylijskiego Alfonsa VIII a armią kalifa Jakuba al-Mansura z dynastii Almohadów, zakończona wielką klęską chrześcijan.

Almohadzi byli dynastią marokańską, pochodzenia berberyjskiego. Mimo ich panowania zarówno w Maghrebie jak i muzułmańskiej części półwyspu iberyjskiego, tak jak wcześniej Almorawidom, nie udało mi się powstrzymać narastającej ofensywy państw chrześcijańskich na ich tereny.

W roku 1190 kalif al Mansur zawarł zawieszenie broni z królem Kastylii. Po jego upływie cztery lata później, Alfons VIII ponownie wtargnął ze swoją armią na tereny Almohadów. Kalif przebywał wtedy w swojej afrykańskiej stolicy Marakeszu, jednak po powrocie do Hiszpanii skierował się w rejon zamku Alarcos (obecnie w pobliżu znajduje się miasto Ciudad Real), gdzie znajdowała się armia kastylijska.

Bitwę rozpoczęli chrześcijanie, którzy zaskoczyli straż przednią armii kalifa. Król kastylijski jednak źle ocenił wielkość armii muzułmańskiej, przez co ich lekka kawaleria obeszła skrzydła armii Alfonsa i rozbijając następnie jej tylne szeregi, uderzyła z całą mocą na tyły głównych sił Kastylijczyków. Atak był całkowitym zaskoczeniem dla chrześcijan a ich armia poszła w rozsypkę. Alfons na czele resztek swoich sił uciekł do Toledo i Alarcosu, kalif powrócił zaś do Sevilli.

Było to ostatnie wielkie zwycięstwo Arabów w Hiszpanii. Siedemnaście lat później, ten sam władca kastylijski, który w popłochu uciekł z tego pola bitwy, odniósł decydujące zwycięstwo nad Almohadami pod Las Navas de Tolosa, które było zarówno momentem zwrotnym w dziejach Rekonkwisty, jak i przyczyniło się do upadku państwa Almohadów w Hiszpanii.

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*