bombardowanie lotnicze Tora Bora - Wikimedia Commons

17 grudnia 2001 roku skończyła się bitwa o Tora Bora

Tego dnia 2001 roku skończyła się bitwa o Tora Bora

Bitwa o Tora Bora to starcie w trakcie wojny w Afganistanie. Celem operacji było schwytanie lub zabicie Osamy bin Ladena, założyciela i przywódcy organizacji bojowników Al-Kaidy. Al-Kaida i bin Laden byli podejrzani o ataki z 11 września.

Tora Bora to kompleks jaskiń w Afganistanie, w pełni militarny charakter twierdzy uzyskał w czasach afgańskiej wojny z ZSRR, gdy przy pomocy CIA rozbudowano umocnienia i bunkry. W 2001 roku podejrzewano że Tora Bora jest bazą Al Kaidy.

Po zamachach z 11 września na Nowy York i Pentagon Stany Zjednoczone rozpoczęły inwazję na Afganistan w celu zniszczenia Al Kaidy, złapania Osamy bin Ladena i obalenia talibów. Po za sojusznikami na scenie międzynarodowej, Amerykanów wspierał Sojusz Północny czyli afgańska opozycja wobec rządów talibów. Pod koniec roku 2001 we władaniu przeciwnika ciągle pozostawała Tora Bora, oczekiwano że tam schował się Osama Bin Laden.

Przeczytaj naszą recenzję:

Oblężona przez siły plemienne Al Kaida w Tora Bora wykazując niechęć do walki z muzułmanami wystąpiła o zawieszenie broni. Dowódcy pasztuńscy wyznaczyli termin kapitulacji na 12 grudnia. Al Kaida nie dotrzymała go, oczekując że przejmą ich przedstawiciele państw których sami byli obywatelami, a ONZ nie miało wtedy w Afganistanie takiego przedstawicielstwa.

12 grudnia walki rozpoczęły się na nowo. Koalicja lokalnych sił plemiennych, sił specjalnych i lotnictwa USA oraz komandosów z Wielkiej Brytanii i Niemiec rozpoczęły natarcie na jaskinie. Łącznikowcy Delty Force dwukrotnie słyszeli głos lider Al Kaidy, 13 grudnia wyraźnie wzburzony wzywał kobiety i dzieci do ostatecznej walki z niewiernymi. Za drugim razem Bin Laden przemówił po kilku godzinnym bombardowaniu, zrezygnowany miał powiedzieć że modlitwy obrońców nie zostały wysłuchane, a państwa muzułmańskie nie przyszły im z pomocą.

17 grudnia cały kompleks został zdobyty.

Zginęło co najmniej 220 bojowników Al Kaidy, kolejnych 52 trafiło do niewoli, a około setki przechwycili Pakistańczycy. Zabrakło jednak najważniejszej osoby. Osama bin Laden i kilkaset jego ludzi uciekło do Pakistanu.

Bitwa o Tora Bora była niewątpliwym taktycznym sukcesem koalicji, jednak strategicznie zwycięstwo nie było pełne. Lidera Al Kaidy udało się wytropić i zabić dopiero po kolejnych 10 latach wojny. Siły amerykańskie do tej pory stacjonują w Afganistanie, a przyszły los tego kraju pozostaje nie pewny.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*