19 maja 1536 roku została ścięta Anna Boleyn – druga żona króla Henryka VIII Tudora, królowa Anglii i Irlandii, matka Elżbiety I Tudor

Anna Boleyn – Trzy lata małżeństwa z Anną bardzo rozczarowały Henryka VIII. Jej poślubienie wiązało się z poważnymi konsekwencjami politycznymi. Henryk VIII musiał sprzeniewierzyć się papieżowi i rozwieść z Katarzyną Aragońską, co przysporzyło mu wielu wrogów. Ponadto Anna stawała się osobą kłótliwą i zaborczą, która w obliczu królewskich zdrad pozwalała sobie na coraz śmielszą krytykę Henryka. Najbardziej jednak rozczarował go brak męskiego potomka. Sytuację tą wykorzystał skonfliktowany z Anną Tomasz Cromwell, który doradził królowi by ten wszczął postępowanie przeciwko niej. Wpływ na decyzję króla nie był trudny. Już wtedy Henryk zakochany był w Lady Jane Seymour. Oficjalnie Anna została oskarżona o zdradę i spiskowanie przeciwko królowi. Historycy twierdzą, że najprawdopodobniej wszystkie zarzuty stawiane Annie Boleyn zostały spreparowane.

Egzekucja Anny Boleyn odbyła się 19 maja 1536 r. Specjalnie dla niej zamówiony został kat z Calais, uważany za jednego z najlepszych. Warto dodać, że Henryk VIII zrobił to przed procesem i uznaniem winy. Po dekapitacji ciało Anny przeniesiono do pobliskiej kaplicy św. Piotra w Okowach i pochowano w skrzyni na strzały, w anonimowym grobie. W 1876 roku, podczas generalnego remontu kaplicy, odnaleziono i zidentyfikowano szczątki Anny Boleyn oraz jej kuzynki Katarzyny Howard, która także została ścięta. Obie byłe królowe pochowano w krypcie przed głównym ołtarzem, a w epitafium przywrócono im odebrany przez Henryka VIII tytuł Królowej.

(Obraz Edouarda Cibota z 1835 roku, przedstawiający Annę Boleyn po aresztowaniu w Tower of London.)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*