17 listopada 1765 roku urodził się Étienne Macdonald, marszałek francuski

Tego dnia urodził się Étienne Jacques Joseph Alexandre Macdonald, marszałek francuski

Étienne Macdonald, Étienne Jacques Joseph Alexandre Macdonald był synem szkockiego oficera. Z jego związku z Francuzką w 1765r. urodził się właśnie przyszły marszałek. Władał francuskim, angielskim i celtyckim. Szybko awansował walcząc w szeregach rewolucjonistów – w 1792r. po bitwie pod Valmy mianowany podpułkownikiem, zaś rok później generałem.

Koniecznie zajrzyj tu: Bitwa pod Lipskiem 1813. Bitwa Narodów

W 1798r. dowodził armią we Włoszech, jednak został pokonany przez Suworowa nad Trebbią. W latach 1805-1809r. bez przydziału – odsunięto go za kontakty z republikanami. Jednak powołano go na wojnę z Austrią, podczas której to zadecydował o zwycięstwie pod Wagram, za co otrzymał buławę marszałkowską. W 1812r. dowodził X Korpusem Wielkiej Armii, który w dużej mierze składał się z Prusaków.

W 1813r. bił się nad Kaczawą i pod Lipskiem, razem z ks. Poniatowskim osłaniając odwrót Francuzów. Brał udział w kampanii 1814r.; namawiał Napoleona do abdykacji. Nie stanął po jego stronie w następnym roku. W następnych latach zajmował różne stanowiska wojskowe w armii Ludwika XVIII, poparł Ludwika Filipa w 1830r. Zmarł 10 lat później. Pochowany na cmentarzu Pere-Lachaise w Paryżu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*