2 maja 1945 roku zakończyła się bitwa o Berlin

Tego dnia 1945 roku zakończyła się bitwa o Berlin, która trwała od 16 kwietnia

Od 16 kwietnia trwała bitwa o Berlin. 20 kwietnia 1. Front Białoruski marszałka Gieorgija Żukowa rozpoczął ostrzał artyleryjski na centrum miasta, a 1. Front Ukraiński marszałka Iwana Koniewa nacierał na północ. Berlina broniły wyczerpane i źle uzbrojone oddziały zdezorganizowanych dywizji Wehrmachtu i Waffen-SS dowodzone przez generała Helmutha Weidlinga.

W obronie Berlina brały także udział żołnierze Volkssturmu i Hitlerjugend. W ofensywie na oblężone miasto brała również 1. Armia Wojska Polskiego generała Zygmunta Berlinga wchodząca w skład 1. Frontu Białoruskiego. 30 kwietnia po zaciętych walkach Sowieci dotarli do Reichstagu.

Po tym jak Führer Adolf Hitler i kilku innych jego współpracowników popełnili samobójstwo, obrońcy skapitulowali ostatecznie 2 maja. Walki nadal były kontynuowane na północny-zachód, zachód i południowy-zachód od Berlina aż do 8 maja 1945 roku kiedy to nastąpiła bezwarunkowa kapitulacja III Rzeszy.

(Na zdjęciu: Polska flaga zawieszona w zrujnowanym Berlinie, na Kolumnie Zwycięstwa przez kpt. Antoniego Jabłońskiego, 2 maja 1945 r. Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*