August Hlond

20 lipca 1945 roku powrócił do Polski prymas August Hlond

Tego dnia 1945 roku powrócił do Polski August Hlond, prymas internowany wcześniej przez Niemców

August Hlond został internowany przez Niemców w klasztorze w Wiedenbrück w Westfalii, skąd uwolnili go Amerykanie. W maju i czerwcu 1945 roku w Rzymie prowadził rozmowy z Piusem XII dotyczące zakresu pełnomocnictw, których mogłaby mu udzielić Stolica Apostolska, a które były niezbędne ze względu na powojenne zmiany w Polsce.

Dekret Świętej Kongregacji, który otrzymał dawał mu uprawnienia, jakimi od wieków nie obdarzono żadnego hierarchę. Prymas mógł z nich korzystać, gdy nawiązanie kontaktu ze Stolicą Apostolską będzie niemożliwe ze względów technicznych bądź politycznych.

Wywalczone uprawnienia pomogły Hlondowi uporządkować organizację Kościoła katolickiego po przesunięciu polskich granic na zachód. Mianowani przez niego już w sierpniu 1945 roku administratorzy apostolscy wraz z nielicznymi księżmi przy pomocy napływających przesiedleńców przystąpili do budowy polskiego Kościoła na nowym terytorium.

Praca duszpasterska na tzw. „Ziemiach Odzyskanych” okazała się nie lada wyzwaniem. Jednak była jedynie zapowiedzią trudności, które czekały Kościół w czasach PRL-u.

To tylko krótki wpis z kalendarium. Przeczytaj jeszcze: Konkordat z 1925 roku. Geneza i skutki zerwania

Comments are closed.