20 września 1942 roku PEAN dokonała zamachu w Atenach

Tego dnia 1942 roku PEAN, organizacja greckiego ruchu oporu dokonała udanego zamachu w Atenach

Partyzanci PEAN wysadzili w powietrze kwaterę greckiej nazistowskiej partii ESPO, zginęło 72 osób- 43 niemieckich oficerów i 29 greckich kolaborantów.

ESPO- Narodowa Socjalistyczna Organizacja Patriotyczna (skrót od greckiego tłumaczenia), powstała w 1941 roku dzięki wsparciu niemieckiego okupanta. W swojej działalności koncetrowała się głównie w prześladowaniach Żydów i komunistów. W 1942 zaangażowała się w powstanie greckiego oddziału Waffen SS. Przeszkodził temu zamach przeprowadzony przez Panhelleński Związek Młodzieży Walczącej (w skrócie z greckiego alfabetu PEAN).

Zanim organizacja doprowadziła do spektakularnego zamachu dwukrotnie przeprowadzała podobne akcje na kolaborantach 15 sierpnia i 15 września. Zamach z 20 września została nagłośniona przez audycje radiowe z Moskwy i Londynu, które określały atak jako największy tego typu akt sabotażu w Europie.

Zamach z 20 września doprowadził do śmierci wszystkich obradujących członków ESPO, tym samym ugrupowanie straciło rację bytu. PEAN w roku 1943 został osłabiony przez zdradę i represję. W obliczu wojny domowej po wyzwoleniu członkowie podzielili się stając po obu stronach barykady.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*