202 roku p.n.e. miała miejsce bitwa pod Zamą

Bitwa pod Zamą. Analiza najsłynniejszego starcia II wojny punickiej

Była to jedna największych bitew kończących II wojnę punicką (218-201 p.n.e.) między Kartaginą i Rzymem.

II wojna punicka prowadzona była na Półwyspie Apenińskim, Iberyjskim, na Sycylii i w Afryce Północnej. Hannibal, kartagiński wódz z rodu Barkidów zaatakował Saguntu, sprzymierzone z Rzymem miasto-państwo na obecnym wybrzeżu katalońskim. Przeprawił się on ze swoją armią z Hiszpanii przez Alpy do Italii i postanowił zaskoczyć Rzymian od północy. Chociaż podczas przeprawy stracił wielu żołnierzy, sprzętu oraz większość słoni bojowych odniósł szereg zwycięstw nad Trebią, nad Jeziorem Trazymeńskim, pod Kannami. Nie miał jednak możliwości organizacyjnych i rekrutacyjnych, by wykorzystać te zwycięstwa.

W tym czasie Rzymianie podbili kartagińskie posiadłości w Hiszpanii, a w 204 r. pne zaatakowali afrykańskie centrum kartagińskiego imperium. Hannibal wrócił z Italii, ale szczęście przestało mu dopisywać i 19 października 202 p.n.e. Scypion Starszy zwany Afrykańskim pokonał kartagińskie wojska w bitwie pod Zamą. W bitwie wzięło udział 43000 Rzymian, którzy pokonali 48000 Kartagińczyków Hannibala. Rzymianie stracili 1500 wojowników, 4000 zostało rannych. Hannibal stracił wg Polibiusza 20000 wojów, a 15000 wzięto do niewoli.

W 201 r. podpisano traktat pokojowy, w wyniku którego Rzym zagarnął posiadłości Kartaginy w Hiszpanii. Kartagińczycy mogli zatrzymać jedynie swoje posiadłości w Afryce, musieli oddać całą swoją flotę poza 10 okrętami strażniczymi oraz dać zakładników jako rękojmię wypełnienia wynikających z traktatu warunków. Musieli też zapłacić kontrybucję w wys. 10 tys. talentów w przeciągu 50 lat. Poczynań Kartaginy w Afryce miał pilnować Masynissa król Numidii, który wspomagał Scypiona w bitwie pod Zamą.

Bitwa pod Zamą jest jedną z najważniejszych bitew w starożytnym świecie. Upadło silne państwo kartagińskie, a w basenie Morza Śródziemnego niepodzielnie zapanował Rzym, by stać się w przyszłości wielkim Imperium Rzymskim.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*