202 roku p.n.e. miała miejsce bitwa pod Zamą

W październiku 202 roku p.n.e. rozegrała sią bitwa pod Zamą

Bitwa pod Zamą 202 roku p.n.e. to jedna największych bitew kończących II wojnę punicką (218-201 p.n.e.) między Kartaginą i Rzymem.

II wojna punicka prowadzona była na Półwyspie Apenińskim, Iberyjskim, na Sycylii i w Afryce Północnej. Hannibal, kartagiński wódz z rodu Barkidów zaatakował Saguntu, sprzymierzone z Rzymem miasto-państwo na obecnym wybrzeżu katalońskim. Przeprawił się on ze swoją armią z Hiszpanii przez Alpy do Italii i postanowił zaskoczyć Rzymian od północy.

Czy wiesz ile słoni służyło w armii Hannibala?

Chociaż podczas przeprawy stracił wielu żołnierzy, sprzętu oraz większość słoni bojowych odniósł szereg zwycięstw nad Trebią, nad Jeziorem Trazymeńskim, pod Kannami. Nie miał jednak możliwości organizacyjnych i rekrutacyjnych, by wykorzystać te zwycięstwa.

W tym czasie Rzymianie podbili kartagińskie posiadłości w Hiszpanii, a w 204 r. p.n.e. zaatakowali afrykańskie centrum kartagińskiego imperium. Hannibal wrócił z Italii, ale szczęście przestało mu dopisywać i 19 października 202 p.n.e. Scypion Starszy zwany Afrykańskim pokonał kartagińskie wojska w bitwie pod Zamą.

W bitwie wzięło udział 43 000 Rzymian, którzy pokonali 48 000 Kartagińczyków Hannibala. Rzymianie stracili 1 500 wojowników, 4 000 zostało rannych. Hannibal stracił wg Polibiusza 20 000 wojów, a 15 000 wzięto do niewoli.

W 201 roku p.n.e. podpisano traktat pokojowy, w wyniku którego Rzym zagarnął posiadłości Kartaginy w Hiszpanii. Kartagińczycy mogli zatrzymać jedynie swoje posiadłości w Afryce, musieli oddać całą swoją flotę poza 10 okrętami strażniczymi oraz dać zakładników jako rękojmię wypełnienia wynikających z traktatu warunków. Musieli też zapłacić kontrybucję w wys. 10 000 talentów w przeciągu 50 lat.

Poczynań Kartaginy w Afryce miał pilnować Masynissa król Numidii, który wspomagał Scypiona w bitwie pod Zamą.

Bitwa pod Zamą 202 roku p.n.e. jest jedną z najważniejszych bitew w starożytnym świecie. Upadło silne państwo kartagińskie, a w basenie Morza Śródziemnego niepodzielnie zapanował Rzym, by stać się w przyszłości wielkim Imperium Rzymskim.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*