ofensywa pod Charkowem

21 lutego 1943 roku rozpoczęła się niemiecka ofensywa pod Charkowem

Ofensywa pod Charkowem – Po klęsce Niemców pod Stalingradem Sowieci rozpoczęli zmasowaną ofensywę na całym froncie wschodnim. Na południowym odcinku frontu niemieckie armie zmuszone zostały do wycofania się w głąb Ukrainy pod naporem Sowietów. Armia Czerwona odzyskała inicjatywę strategiczną i 19 lutego sowieckie czołówki znajdowały się już 48 kilometrów od kwatery głównej Mansteina w Zaporożu, którą w tym czasie wizytował Adolf Hitler.

W tym czasie sowieckie oddziały zostały zmuszone zatrzymać się z powodu braku paliwa. Dowódca niemieckiej Grupy Armii Południe feldmarszałek Erich von Manstein zdawał sobie sprawę, że Sowieci znajdują się na końcach swoich linii zaopatrzeniowych, a ich siły są mocno rozciągnięte. Wykorzystał miejscową przewagę i 21 lutego rozpoczął atak II Korpusem Pancernym SS na flankę sowieckiej 6 Armii. Do ataku na 6 Armię dołączył również XL Korpus Pancerny. Pomimo niemieckiego ataku Sowieci wciąż nacierali na zachód. W tym czasie Armia Czerwona poniosła jednak wiele strat i była już na wyczerpaniu, dlatego też Niemcy odnieśli pewne sukcesy i zagrozili okrążeniem Sowietów na południe od Charkowa. Na początku marca sowiecka 3 Armia Pancerna zostaje rozbita i niemieckie siły posunęły się głęboko na wschód. 4 marca rozpoczął się szturm II Korpusu Pancernego SS i XLVIII Korpusu Pancernego na Charków.14 marca miasto to zostało okrążone przez Niemców. Ostanie walki uliczne w Charkowie zakończą się 20 marca i miasto zostanie w pełni zdobyte przez Niemców. 13 marca sowiecka 40 i 69 Armia zostają przecięte przez Dywizję „GrossDeutschalnd”, a sowiecka 3 Armia Pancerna została odcięta od Charkowa. Stawka próbowała uratować sytuację rzucając do walk rezerwy, jednak bezskutecznie.18 marca II Korpus Pancerny SS zdobywa Biełgorod i jest to ostatni sukces tej operacji, gdyż w tym czasie nastały już wiosenne roztopy, które skutecznie sparaliżowały aż do lata 1943 jakiekolwiek akcje obu stron.

Niemiecka ofensywa pod Charkowem w 1943 roku zakończyła się zdecydowanym sukcesem i miała ogromne znaczenie strategiczne dla Niemców. Dzięki manewrowi Mansteina udało się Niemcom ustabilizować front w tym rejonie po klęsce stalingradzkiej oraz odzyskać częściowo inicjatywę strategiczną. Sowieci ponieśli ciężkie straty w liczbie ponad 80 tys. zabitych i rannych. Szacuje się, że Niemcy mogli stracić ok.15 tys. żołnierzy. Operację pod Charkowem uważa się za jeden z najlepszych manewrów wojskowych tej wojny. W wyniku ofensywy, na północ od Charkowa, powstało wielkie wybrzuszenie wcinające się głęboko w niemieckie linie, które posłużyło Niemcom do przeprowadzenia następnej ofensywy na łuku kurskim.

Piotr Greszta

Na zdjęciu: Natarcie niemieckich oddziałów Waffen-SS na Charków. Na pierwszym planie niemiecki czołg średni PzKpfW IV. Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons.

One Comment

  1. to była uwertura przed Cytadelą która miała spowodować przejęcie inicjatywy przez hitlerowców ale plan szlag trafiło dzięki rezerwowej armii pancernej Rosjan

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*