Zdobycie Kijowa przez Bolesława Chrobrego

14 sierpnia 1018 roku miało miejsce zdobycie Kijowa przez Bolesława Chrobrego

Tego dnia 1018 roku miało miejsce zdobycie Kijowa przez Bolesława Chrobrego w trakcie tzw. wyprawy kijowskiej

Zdobycie Kijowa przez Bolesława Chrobrego miało miejsce podczas wyprawy kijowskiej, której celem było wsparcie swojego zięcia, Świętopełka I w walce o tron kijowski. 14 sierpnia Bolesław Chrobry wkroczył do Kijowa

Gdy w 1015 roku zmarł książkę ruski, Włodzimierz Wielki, na tronie zasiadł jego syn, Świętopełk. Swoje panowanie rozpoczął dochowując tradycji ojca i dziada… zamordował trzech młodszych braci. Siostra Świętopełka, księżniczka Przedsława, wysłała wiadomość z ostrzeżeniem do brata, Jarosława, który przebywał w Nowogrodzie.

Na tę wieść Jarosław zebrał wojska i udał się do Kijowa.  Armie spotkały się pod Lubeczem na wschodniej stronie Dniepru. Z bitwy zwycięsko wyszedł Jarosław, a pokonany Świętopełk zbiegł do swego teścia, Bolesława Chrobrego.

Po pokoju w Budziszynie z 1018 roku Bolesław zabezpieczył swoją zachodnią granicę. Teraz bez przeszkód mógł wyruszyć na Ruś. Według Galla Anonima, powodem wyprawy na Ruś była urażona duma Chrobrego, gdyż Jarosław odmówił mu jego siostry za żonę. Kronikarz Thietmar przedstawił inną wersję, gdzie jedynym powodem, było obsadzenie na tronie kijowskim swego zięcia, Świętopełka.

Wraz z oddziałami Chrobrego, na Ruś wyruszyło 300 Sasów, 500 Węgrów i 1000 Pieczyngów. Jarosław zgromadził podobne ilości. Był też wspierany przez Waregów. Do walnej bitwy doszło nad Bugiem, gdzie siły Bolesława odniosły decydujące zwycięstwo.

Sam Jarosław, według latopisu, uciekł z czterema towarzyszami do Nowogrodu. Kronikarz Thietmar natomiast twierdził, że Jarosław po ucieczce i pozostawieniu Kijowa zdobył gród Turów, należący do Świętopełka.

Podczas gdy Bolesław Chrobry zbliżał się do Kijowa, ten był już oblegany przez Pieczyngów. Obrońcy widząc nadciągającego Bolesława, zaprzestali obrony i otworzyli bramy miasta, witając polskiego władcę oraz Świętopełka.

Przywitał ich arcybiskup w monastyrze św. Zofii. Według Thietmara, ofiarował on Chrobremu ogromne ilości pieniędzy. Na tronie kijowskim Chrobry posadził Świętopełka. A dla siebie zagarnął Grody Czerwieńskie. W ten sposób, Chrobry zaspokoił swoje ambicje oraz pokazał, że należy mu się status gracza na skalę światową.

Z wyprawą kijowską związana jest legenda dotycząca miecza Bolesława Chrobrego. Kronika Wielkopolska wspomina, iż miecz został wyszczerbiony, kiedy Bolesław I Chrobry uderzył nim o Złotą Bramę wyjeżdżając z Kijowa w 1018 roku. Stąd nazwa miecza „Szczerbiec”.

To tylko krótki wpis w kalendarium. Zerknij też tu: Drużyna książęca. Uzbrojenie w okresie panowania pierwszych Piastów

One Comment

  1. nie miecz został wyszczerbiony tylko brama kijowska, nie manipulujcie