13 grudnia 1940 roku marszałek Edward Rydz-Śmigły zbiegł z miejsca internowania

Tego dnia 1940 roku marszałek Edward Rydz-Śmigły zbiegł z miejsca internowania w Rumunii i udał się na Węgry

Edward Rydz-Śmigły 18 września 1939 roku przekroczył granicę polsko-rumuńską przejeżdżając samochodem most graniczny na rzece Czeremosz krótko po północy. Następnie 19 września udał się do Krajowej, gdzie został internowany.

10 grudnia 1940 roku marszałek opuścił willę w Dragoslavele i 13 grudnia z pomocą podpułkownika Józefa Najserka przekroczył granicę rumuńsko-węgierską, gdzie czekał na niego dawny znajomy z Polskiej Organizacji Wojskowej Franciszek Bernert.

Rydz-Śmigły opuścił Węgry 25 października 1941 roku i udał się do Polski, gdzie zmarł 2 grudnia 1941 roku.

2 komentarze

  1. Wszystko przez spisek generałów . Francuzi postawili na Sikorskiego , mając dużo do powiedzenia w Rumunii , ci złamali porozumienie z Polską , nie mieli prawa internować naszego rządu i prezydenta RP . Generał Sikorski wielka postać , wspaniały człowiek , jednak popełnił błąd stawiając na Francję , nasze oddziały zostały internowane w Szwajcarii . Nie wszyscy żołnierze zdołali uciec do Anglii . Stawianie na potęgę Francji było wielkim błędem generała Sikorskiego . Marszałek Śmigły – Rydz został zamordowany i pochowany na Warszawskich Starych Powązkach .

  2. Zadaniem żołnierza jest prowadzenie walki a nie polityki. Rydz okazał się tchórzem i zdrajcą, uciekł z pola walki zostawiając swoje armie bez komendy i pomocy. On najbardziej pasuje do zdania wygłoszonego ponoć przez Churchilla: Polacy to naród najdzielniejszy z dzielnych prowadzony przez najpodlejszych z podłych. Podobno wcale nie umarł śmiercią naturalną ale został zabity za to co zrobił we wrześniu. Nie zasługuje na miejsce na cmentarzu dla zasłużonych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*