26 czerwca 1862 roku miała miejsce bitwa pod Beaver Dam Creek (Menchanicsville)

Tego dnia 1862 roku miała miejsce bitwa pod Beaver Dam Creek (Menchanicsville)

Bitwa pod Beaver Dam Creek to kolejna bitwa wchodząca w skład bitew siedmiodniowych, podczas wojny o niepodległość Skonfederowanych Stanów Ameryki tzw. wojny secesyjnej.

Stracie rozpoczął nieudany atak wojsk generała Magrudera na południową flankę wojsk federalnych. Równolegle dywizje pod wodzą gen. Longstreeta oraz Hillów rozpoczęły atak na 3 dywizje Unii w północnej flance.

Około godz. 15:00 A.P Hill wydał rozkaz swojej Lekkiej Dywizji. 16 000 żołnierzy Hilla podjęło atak na podobnej wielkości armię Północy. Zajmowała ona bowiem stanowiska nad Beaver Dam Creek. Atak zakończył się jednak klęską wojsk konfederatów.

Straty południowców sięgały liczby 1500 zabitych, rannych i zaginionych, po stronie Unii było jedynie 360 ofiar. Z pomocą Hillowi nie zdążyły dywizje Jacksona, które znalazły się około 3 mil od miejsca bitwy. Victoria McClellana nie sprowokowała go do ofensywy, nakazał on Porterowi wycofanie się w kierunku pozycji obronnej jaką było wzgórze Gaines Mil. Obawiając się odcięcia dróg zaopatrzenia przez konfederatów, McClellan kazał przesunąć bazę zaopatrzeniową w kierunku rzeki James.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*