26 sierpnia 1943 roku oddział NSZ zlikwidował Kurta Rennera

Na trasie Ostrowiec Świętokrzyski – Ożarów rozegrała się spektakularna akcja polskiego podziemia.Oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem wachmistrza Tomasza Wójcika „Tarzana” zlikwidował 
generała- porucznika Kurta Rennera, dowódcę 174 Dywizji Rezerwowej Wehrmachtu – najwyższego rangą niemieckiego oficera zabitego przez polskie podziemie podczas II wojny światowej na terytorium Polski.

Leszek Popiel „Antoniewicz” wspomina wydarzenia z tego dnia :

” Tarzan rozpoznaje przez lornetkę mundurowych Niemców. Przebrany za żandarma ” Urwis” podnosi „lizak” i zatrzymuje samochody. Niemcy zorientowali się jednak, że to zasadzka. Kilku SS-manów zdążyło uskoczyć do rowu i otworzyć do partyzantów ogień. „Tarzan” nie rezygnuje z walki. Widzi wśród Niemców generała i za wszelką cenę chce go dostać. Przeskakuje przez szosę. Niemcy dostawszy się w dwa ognie, są bezradni. Bronią jednak generała do upadłego. W końcu generał ginie od serii „Tarzana”. Partyzanci zdobywają cztery mp, 8 pistoletów i ważne dokumenty” Okazało się, że zabity generał to Kurt Renner a wraz z nim śmierć poniosło dwóch oficerów sztabowych i pięciu ochraniających ich żołnierzy Waffen SS.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*