NSZ zlikwidował Kurta Rennera

26 sierpnia 1943 roku oddział NSZ zlikwidował Kurta Rennera

Tego dnia 1943 roku oddział NSZ zlikwidował Kurta Rennera

NSZ zlikwidował Kurta Rennera 26 sierpnia 1943 roku. Na trasie Ostrowiec Świętokrzyski – Ożarów rozegrała się spektakularna akcja polskiego podziemia. Oddział Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem wachmistrza Tomasza Wójcika „Tarzana” zlikwidowała generała- porucznika Kurta Rennera, dowódcę 174 Dywizji Rezerwowej Wehrmachtu – najwyższego rangą niemieckiego oficera zabitego przez polskie podziemie podczas II wojny światowej na terytorium Polski.

Leszek Popiel „Antoniewicz” wspomina wydarzenia z tego dnia:

Tarzan rozpoznaje przez lornetkę mundurowych Niemców. Przebrany za żandarma „Urwis” podnosi „lizak” i zatrzymuje samochody. Niemcy zorientowali się jednak, że to zasadzka. Kilku SS-manów zdążyło uskoczyć do rowu i otworzyć do partyzantów ogień. „Tarzan” nie rezygnuje z walki. Widzi wśród Niemców generała i za wszelką cenę chce go dostać. Przeskakuje przez szosę. Niemcy dostawszy się w dwa ognie, są bezradni. Bronią jednak generała do upadłego. W końcu generał ginie od serii „Tarzana”. Partyzanci zdobywają cztery mp, 8 pistoletów i ważne dokumenty.

Okazało się, że zabity generał to Kurt Renner, a wraz z nim śmierć poniosło dwóch oficerów sztabowych i pięciu ochraniających ich żołnierzy Waffen SS.

Koniecznie zajrzyj tu: Historia Narodowych Sił Zbrojnych

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*