Fabryka Skody na Rakowcu generał dywizji Tadeusz Kutrzeba i generał Johannes Blaskowitz

28 września 1939 roku miała miejsce kapitulacja Warszawy

Kapitulacja Warszawy 1939 roku

Kapitulacja Warszawy 1939 roku została podpisana przez Tadeusza Kutrzebę 28 września na Okęciu.

Inny wpis z kalendarium: 8 września 1831 roku skapitulowała Warszawa

6 września wobec zagrożenia natarciem niemieckim prezydent Ignacy Mościcki wraz z władzami państwa ewakuowali się do Nałęczowa. Rozpoczęto także formowanie obrony cywilnej i Robotniczej Brygady Obrony Warszawy.

8 września z niedobitków polskich jednostek nadciągających do stolicy ze wszystkich stron Polski powstała Armia Warszawa. Dowódcą armii został generał Juliusz Rómmel, który wcześniej porzucił swoich żołnierzy z Armii Łódź i uciekł do Warszawy. Tego samego dnia do obrzeży miasta stołecznego dotarły oddziały niemieckiej 4. Dywizji Pancernej.

8 września 1939 roku rozpoczęła się obrona Warszawy

Niemcy z marszu próbowali zdobyć Warszawę rozpoczynając natarcie od strony dzielnic Ochota i Wola. Wobec skutecznej obrony polskich żołnierzy Niemcy ponosząc duże straty zostali zmuszeni do odwrotu.

W dniach 13-15 września Warszawa została całkowicie okrążona. Na czele cywilnej obrony miasta stanął jego prezydent Stefan Starzyński, który odmówił ewakuacji wraz rządem. Prezydent Starzyński powołał także Komitet Obywatelski przy Dowództwie Obrony Warszawy, skupiający przedstawicieli wszystkich polskich ugrupowań politycznych.

W dniach 17-22 września do miasta dotarły Wielkopolska Brygada Kawalerii, Podolska Brygada Kawalerii, elementy Pomorskiej Brygady Kawalerii i część jednostek piechoty z pokonanych nad Bzurą Armii Poznań i Pomorze. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski, Adolf Hitler wydal rozkaz ostrzału artyleryjskiego Zamku Królewskiego w Warszawie celem zmuszenia obrońców do kapitulacji.

25 września w wyniku nalotu dywanowego zginęło 10 000 mieszkańców stolicy, a 35 000 zostało rannych. Zniszczeniu uległo 12% zabudowy miasta. 26 września Niemcy przeprowadzili natarcie, które zostało odparte.

27 września podjęto decyzję o zaprzestaniu walk. Powodem tej decyzji była zła sytuacja ludności cywilnej. Dzień później o godzinie 13:15 w budynku fabryki Skody na Rakowcu generał Tadeusz Kutrzeba i generał Johannes Blaskowitz podpisali umowę o kapitulacji Warszawy.

Prezydent miasta Stefan Starzyński wygłosił ostatnie przemówienie przez radio, a wiadomość o poddaniu się przekazano mieszkańcom za pośrednictwem plakatów. Podczas 20 dni obrony miasta zginęło 2000 polskich żołnierzy, a 15tys. zostało rannych.

W wyniku ostrzału artyleryjskiego i bombardowań zginęło ponad 10 000 cywilów i 50 000 zostało rannych. Straty niemieckie to 1500 zabitych i 5000 rannych. Do niewoli niemieckiej trafiło około 140 000 polskich żołnierzy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*