bitwa morska pod Abukirem

1 sierpnia 1798 roku rozegrała się bitwa morska pod Abukirem

Tego dnia sierpnia 1798 roku miała miejsce bitwa morska pod Abukirem

Bitwa morska pod Abukirem 1798 roku to starcie w dniach 1-2 sierpnia 1798 roku pomiędzy okrętami brytyjskimi i francuskimi. Miało miejsce w ramach wyprawy egipskiej Napoleona.

Zgodnie z rozkazem gen. Napoleona Bonaparte, dowódca francuskiej floty posiłkującej Armię Orientu, wiceadmirał François-Paul Brueys D’Aigalliers, zakotwiczył ją na zdradliwej zatoce Abukir, u ujścia Nilu. Jego siły liczyły 13 okrętów liniowych i kilka pomniejszych statków.

Podczas gdy ku jego wojskom zmierzała eskadra kontradmirała Horatio Nelsona. Liczyła 14 okrętów liniowych. Jego plan zakładał obustronne zaatakowanie Francuzów stojących na kotwicy daleko od mielizn, którzy byli przygotowani jedynie na ostrzał z prawej burty. Anglicy pomyślnie wykonali ten manewr i okrążyli przednią część floty nieprzyjacielskiej. Okręt flagowy Bruyes’a, L’Orient, który jako pierwszy dostał się w morderczy, krzyżowy ostrzał, stanął w płomieniach o godz. 21.00 1 sierpnia.

Przez następną godzinę obie strony oddalały się od tego swobodnie dryfującego okrętu. Potem wybuchnął o godzinie 22, zabijając 90% z 1 000 załogi.

Wielu marynarzy po bitwie wspominało, że był to najgłośniejszy odgłos, jaki kiedykolwiek słyszeli. Niektóre pamiętniki mówią, że był on słyszalny nawet 70 km od pola starcia.

Dalsza część bitwy przebiegała zgodnie z założeniami Nelsona – kolejne okręty francuskie okrążano i zmuszano do poddania się lub nierównej walki.

Do rana 2 sierpnia 9 okrętów francuskich zostało zdobytych. Straty Francuzów to ponadto 1 700 zabitych, 1 500 rannych i 1 500 w niewoli. Anglicy mieli 2 okręty w złym stanie, 300 zabitych i 700 rannych. Jedynie 2 okręty liniowe floty Armii Orientu przetrwały bitwę. Były to okręty pozostające pod rozkazami przyszłego przegranego spod Trafalgaru, Pierre’a de Villeneuve’a– „Généreux” i „Guillaume Tell”. Co więcej, ten pierwszy zdobył jeszcze w drodze powrotnej 74 – działowy okręt brytyjski „Leander„.

Więcej o bitwie przeczytasz tutaj: Bitwa pod Abukirem, czyli jak Nelson powstrzymał Napoleona

Podsumowując, rozgromienie floty francuskiej 1-2 sierpnia 1798 roku przekreśliło szanse Napoleona na otrzymanie wsparcia z Europy. A także na utrzymanie z nią kontaktu. W gruzach legły także jego plany podbicia Indii i dalekiej wyprawy śladem Aleksandra Macedońskiego. Od tego momentu musiał liczyć tylko na posiadane już zasoby i rezerwy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*