31 maja 1943 roku w Jędrzejowie dokonano zamachu na SS-Unterscharführera Helmuta Kappa, tłumacza Gestapo

Helmut Kapp alias Wincenty Kapuściński bądź Konstanty Kapuścik urodził się w Kuźni Raciborskiej. Działał na terenie powiatu jędrzejowskiego i włoszczowskiego w czasie okupacji niemieckiej w Polsce. Był również tłumaczem w jędrzejowskiej placówce Gestapo. Był prawą ręką szefa Gestapo w Jędrzejowie. Pełnił od 1940 roku funkcję tłumacza, z czasem został bardzo aktywnym gestapowcem. Zajmował się werbowaniem konfidentów, przeprowadzał aresztowania oraz osobiście mordował więźniów. Zamordował osobiście 87 Polaków i 365 Żydów, czym publicznie bardzo się chwalił. Mordów najczęściej dokonywał w Lasku Łączyńskim i na cmentarzu parafii Świętej Trójcy w Jędrzejowie.

Na początku 1943 roku AK wydało rozkaz likwidacji Kappa przez otrucie, jednak próby nie dały rezultatu, dlatego postanowiono go zastrzelić. Wyznaczono dwa patrole, które niezależnie od siebie przygotowywały akcję. Dwukrotnie omal nie doszło do wykonania wyroku na ulicach Jędrzejowa, jednak zawsze coś stawało na przeszkodzie. Ciężko go było spotkac bowiem Kapp był bardzo ostrożny i rzadko pokazywał się w mieście.

31 maja 1943 roku podporucznik Hieronim Piasecki „Zola”, przechodząc ulicą, zauważył Kappa i kierowcę Trierlinga w ogrodzie za budynkiem Gestapo. Trenowali strzelalanie. Była z nimi również kobieta – Erna Meyer. Do akcji stanęło trzech ludzi – „Zola”, podchorąży Zdzisław Kajderowicz „Ryszard” i strzelec Witold Staszkiewicz „Wituś”, wszyscy byli uzbrojeni w pistolety. Około godz. 21.20 cała trójka gestapowców wracała do budynku siedziby ulicą dr. Kwarty w Jędrzejowie. Patrol zbliżył się do nich i oddał strzały. „Zola” wraz z „Ryszardem” ranili Kappa ciężko w nogę, rękę i brzuch. W czasie wycofywania się został zastrzelony Tierling. Kobieta, nie ostrzelana, uciekła. Śmiertelnie rannego Kappa odwieziono do szpitala, gdzie skonał nad ranem z upływu krwi.

Odwetem za zabicie Kappa i Tierlinga były masowe aresztowania mieszkańców Jędrzejowa – 11 osób zastrzelono w miejscu ich zamieszkania, 25 wywieziono do Kielc na śledztwo, w efekcie którego wywiezieni zostali do KL Auschwitz.

(Mapa zamachu na Helmuta Kappa. Na początku lat 90 XX wieku zmieniono nazwy ulic. Ulica Dolna zmieniła nazwę na ulicę im. Stefana Gądzio-„Kosy”, a ulica Prosta na ulicę im. dr. Kwarty. Mapa – Wikimedia Commons)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*