2 września 31 roku p.n.e. stoczono bitwę morską pod Akcjum

Po rozgromieniu przez triumwirów (trzech sprzymierzonych:Oktawian, Marek Antoniusz, Lepidus) legionów zabójców Cezara (Brutusa i Kasjusza), Antoniusz i Oktawian podzielili między siebie imperium-Antoniusz wziął wschód, Oktawian zachód, trzeci triumwir Lepidus musiał zadowolić się Afryką. Szybko, bo już w 41 roku p.n.e. Marek Antoniusz zbliżył się do legendarnej królowej Egiptu, zime tego roku spędzili razem w Aleksandrii. Wkrótce związek przybrał rozmiary których nie miał nawet w przypadku Juliusza Cezara. Antoniusz odrzucił rzymską żonę, siostre Oktawiana, dla Egipcjanki. Egiptowi podarował kolejne prowincje rzymskie, a dzieci z ich związku zostawały ich władcami. Na domiar złego, Cezariona syna Kleopatry ogłosił prawowitym synem Cezara-co w oczywisty sposób uderzało w Oktawiana. Wojna była nieunikniona.

W 31 r. p.n.e. Antoniusz zebrał armię w środkowej Grecji, i tam uderzył w niego Oktawian. Dowodzenie przejął jego przyjaciel-Agryppa. Przezornie przyblokował flotę Antoniusza w zatoce Ambrakijskiej, następnie to samo zrobiły wojska lądowe. W ten sposób koalicja egipsko-rzymska Kleopatry i Antoniusza została pozbawiona dostaw zaopatrzenia. Wymusiło to na nich próbę przebicia się przez flotę Oktawiana. 2 wrzesnia okręty Antoniusza w liczbie 230 wypłynęły naprzeciw 400 okrętom Agryppy. Mniejsze okręty Oktawiana (liburny) przez manewr pozorowania ucieczki rozluźniły szyki wielkich okrętów Antoniusza które zostały zmuszone do nierównej walki z wieloma przeciwnikami naraz. W tym kluczowym momencie okręty Kleopatry przebiły się i zaczęły uciekać w stronę Egiptu, widząc to Antoniusz skoczył na łódź i popłynął na okręt królowej. Bitwa była już przegrana, choć ludzie Marka Antoniusza walczyli do końca.

Rok później Marek Antoniusz popełnił samobójstwo przebijając się mieczem , ostatnie chwilę spędzając w ramionach Kleopatry. Ta niedługo później przy pomocy kobry królewskiej zadała sobie śmierć jej jadem. Oktawian został pierwszym cesarzem rzymskich, rządząc imperium w czasie jego pełnego rozkwitu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*