Tego dnia 31 roku p.n.e. miała miejsce morska bitwa pod Akcjum
Bitwa pod Akcjum to morskie starcie w wojnie domowej w okresie starożytnego Rzymu.
Po rozgromieniu przez triumwirów (trzech sprzymierzonych: Oktawian, Marek Antoniusz, Lepidus) legionów zabójców Cezara (Brutusa i Kasjusza), Antoniusz i Oktawian podzielili między siebie imperium:
- Antoniusz wziął wschód,
- Oktawian zachód,
- Lepidus musiał zadowolić się Afryką.
Szybko, bo już w 41 roku p.n.e. Marek Antoniusz zbliżył się do legendarnej królowej Egiptu, Kleopatry. Zimę tego roku spędzili razem w Aleksandrii. Wkrótce związek przybrał rozmiary, których nie miał nawet w przypadku Juliusza Cezara.
Antoniusz odrzucił rzymską żonę, siostrę Oktawiana, dla Egipcjanki.
Egiptowi podarował kolejne prowincje rzymskie, a dzieci z ich związku zostawały ich władcami. Na domiar złego, Cezariona, syna Kleopatry, ogłosił prawowitym synem Cezara. Co w oczywisty sposób uderzało w Oktawiana.
Przeczytaj też: Rola Juliusza Cezara w propagandzie Oktawiana Augusta – boski ojciec czy raczej święta marionetka?
Wojna była nieunikniona.
W 31 r. p.n.e. Antoniusz zebrał armię w środkowej Grecji. I tam uderzył w niego Oktawian. Dowodzenie przejął jego przyjaciel, Marek Agryppa. Przezornie przyblokował flotę Antoniusza w zatoce Ambrakijskiej, następnie to samo zrobiły wojska lądowe. W ten sposób koalicja egipsko-rzymska Kleopatry i Antoniusza została pozbawiona dostaw zaopatrzenia. Wymusiło to na nich próbę przebicia się przez flotę Oktawiana.
2 września okręty Antoniusza w liczbie 230 wypłynęły naprzeciw 400 okrętom Agryppy. Mniejsze okręty Oktawiana (liburny), przez manewr pozorowania ucieczki, rozluźniły szyki wielkich okrętów Antoniusza, które zostały zmuszone do nierównej walki z wieloma przeciwnikami naraz. W tym kluczowym momencie okręty Kleopatry przebiły się i zaczęły uciekać w stronę Egiptu. Widząc to, Antoniusz skoczył na łódź i popłynął na okręt królowej.
Bitwa była już przegrana, choć ludzie Marka Antoniusza walczyli do końca.
Rok później, Marek Antoniusz popełnił samobójstwo przebijając się mieczem, ostatnie chwilę spędzając w ramionach Kleopatry. Ta, niedługo później, przy pomocy kobry królewskiej zadała sobie śmierć jej jadem.
Oktawian został pierwszym cesarzem rzymskim, rządząc imperium w czasie jego pełnego rozkwitu.