Tego dnia 1980 roku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy podpisał porozumienie z delegacją rządową. Władze zgodziły się na wszystkie postulaty MKS
Porozumienie z delegacją rządową zostało podpisane przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w dniu 31 sierpnia 1980 roku w Gdańsku. Strajk rozpoczął się parę tygodni wcześniej.
14 sierpnia w stoczni gdańskiej pod przywództwem Bogdana Borusewicza zorganizowano strajk w proteście przeciwko wyrzuceniu z pracy Anny Walentynowicz. Wkrótce kolejne zakłady pracy rozpoczynały strajk solidarnościowy. 16 sierpnia stworzono Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Następnego dnia sformułowano 21 postulatów MKS.
Oprócz tych związanych z gospodarką, były postulaty polityczne, w tym:
- utworzenie wolnych związków zawodowych,
- przestrzeganie zagwarantowanej w konstytucji wolności słowa,
- zwolnienie więźniów politycznych.
21 sierpnia do Gdańska przyjechała delegacja rządowa z wicepremier Jagielskim na czele. 24 sierpnia powołano komisję ekspercką, wśród której byli m.in. Tadeusz Mazowiecki i Bronisław Geremek.
Koniecznie zajrzyj jeszcze tutaj: Prawo czy bezprawie – stan wojenny a prawo PRL
Rozpoczęły się rozmowy. MKS reprezentował coraz więcej zakładów. W momencie podpisania porozumień – 700.
30 sierpnia w Szczecinie podpisano porozumienia z władzą, w Gdańsku zrobiono to 31 sierpnia, władza zgodziła się na wszystkie postulaty. 17 września powstał Niezależny Związek Zawodowy „Solidarność”.
Wielu po obu stronach zdawało sobie sprawę, że de facto nie było to porozumienie, a „zawieszenie broni”. Niezależny związek zawodowy nie był do pogodzenia z ustrojem PRL-u, 13 grudnia 1981 doszło do konfrontacji.
Fot. PAP/CAF/Z. Trybek
Czy wiadomo, gdzie znajduje się oryginalny tekst porozumień gdańskich? Pozostałych zresztą też?