Bitwa pod Bolimowem

31 stycznia 1915 roku miała miejsce bitwa pod Bolimowem

Tego dnia 1915 roku rozegrała się bitwa pod Bolimowem

Bitwa pod Bolimowem to starcie w ramach I wojny światowej pomiędzy wojskami niemieckimi i rosyjskimi, które przeszło do historii ze względu na pierwszą próbę zastosowania przez Niemców gazów bojowych na szeroką skalę.

Bitwa ta, uważana za preludium do II bitwy nad jeziorami mazurskimi, rozgorzała, w momencie gdy niemiecka 9. armia, dowodzona przez generała Augusta von Mackensena, zaatakowała rosyjską 2. armię generała Władimira Smirnowa.

Armia carska była zdeterminowana w zamiarze obrony swoich pozycji, ze względu na ważne ze strategicznego punktu widzenia położenie wioski Bolimów (nieopodal przebiegała linia kolejowa Łódź-Warszawa). Niemieckie dowództwo zdecydowało się na atak gazowy. Pozycje rosyjskie zostały ostrzelane 18 tysiącami pocisków artyleryjskich o symbolu 12-T wypełnionymi bromkiem ksylilu – środkiem działającym podobnie do gazu łzawiącego.

Ze względu jednak na niską temperaturę powietrza (-21 °C) gaz ten nie parował, w związku z czym atak okazał się nieskuteczny. W odpowiedzi na fiasko niemieckiego ataku, Rosjanie rzucili do kontrnatarcia 11 dywizji prowadzonych do boju przez generała Wasilija Gurkę, jednakże rosyjskie natarcie załamało się pod ogniem niemieckiej artylerii.

Bitwa pod Bolimowem okazała się być dosyć krwawa – nawet jak na realia I wojny światowej. Rosjanie stracili 40 000 zabitych i rannych, natomiast straty strony niemieckiej wyniosły około 20 000.

Comments are closed.