Ronald Reagan

6 lutego 1911 roku urodził się Ronald Reagan

Ronald Reagan – amerykański mąż stanu, 40 prezydent USA, gubernator Kalifornii, dwukrotnie – w latach 1980 i 1983 Człowiek Roku wg. Magazynu „Time”.
Przyszły prezydent przyszedł na świat w 1911 r. w Tampico w stanie Illinois, jako drugi syn katolika irlandzkiego pochodzenia Johna Reagana oraz protestantki Nelle Wilson, z pochodzenia pół-Angielki, pół-Szkotki. W roku 1928 dostał się na studia do Eureka College w mieście Eureka w stanie Illinois. Uczył się głównie ekonomii oraz socjologii. W roku 1932 otrzymał dyplom tej uczelni. Po studiach przyszły gospodarz Białego Domu podjął się pracy jako komentator sportowy oraz aktor (mimo odgrywania jedynie ról drugoplanowych, Ronald Reagan ma swoją gwiazdę na hollywoodzkiej alei sławy).
Początkiem kariery politycznej Reagana było wspieranie polityki „Nowego Ładu” Franklina Delano Roosevelta. Po śmierci prezydenta, został przewodniczącym Amerykańskiego Stowarzyszenia Aktorów, oraz zajmował się ujawnianiem komunistycznych wpływów w Hollywood. Stał się jednym z filarów ruchu antykomunistycznego z lat 50. W roku 1966 stanął do wyborów na gubernatora Kalifornii i wygrał je, stając się 33. gubernatorem tego stanu. W 1970 został wybrany ponownie, pełniąc ten urząd do 1975 roku. W latach 1968 oraz 1976 Reagan starał się dwa razy o nominację na republikańskiego kandydata na prezydenta USA, lecz starania te okazały się nieskuteczne. Dopiero w roku 1980 Reaganowi udało się zdobyć pełne poparcie swojej partii i uzyskał nominację na kandydata do urzędu prezydenta. Kampania wyborcza skupiała się wokół amerykańskich zakładników przetrzymywanych przez irańskich islamistów. Jednak większość obserwatorów sceny politycznej uznała, że największe znaczenie dla zmiany gospodarza Białego Domu miała nieudolność prezydenta Jimmy’ego Cartera. Reagan wygrał wybory w roku 1980, a potem 1984. Za drugim razem jego przewaga była tak wielka, że zdobył głosy 49 spośród 50 stanów USA. Poparło go aż 60 procent Amerykanów. Wielu historyków uważa, iż zakończenie polityki odprężenia w stosunku do ZSRS stanowiące podstawę polityki zagranicznej Reagana przyczyniło się w sposób decydujący do przegranej Sowietów, inni z kolei sądzą, że komunistyczne imperium upadło pod własnym ciężarem. Na pewno ogromne znaczenie miało narzucenie przez prezydenta USA tempa wyścigu zbrojeń, w tym zwłaszcza wprowadzenie do użytku nowych zaawansowanych technologii i rozpoczęcie prac badawczo-konstrukcyjnych nad nowymi rodzajami broni. Jednym z najbardziej znanych projektów Reagana było rozpoczęcie programu rozwoju narodowego systemu strategicznej obrony antybalistycznej pod nazwą Strategic Defense Initiative (SDI) określanego w mediach jako program „gwiezdnych wojen”.

Na zdj. Ronald Reagan – Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*