Jean-Claude Duvalier

7 lutego 1986 roku Jean-Claude Duvalier zakończył swoje krwawe rządy na Haiti

Tego dnia 1986 roku Jean-Claude Duvalier zakończył swoje krwawe rządy na Haiti

Za panowania Jean-Claude Duvalier zabito i torturowano tysiące Haitańczyków, kolejne setki tysięcy musiało opuścić kraj z powodów politycznych. Wcześniej, bo już od 1957 roku krajem rządził ojciec dyktatora François Duvalier (zm. w 1971 r.), którego panowanie również charakteryzowało się łamaniem podstawowych praw człowieka. Według różnych źródeł, za panowania klanu Duvalierów mogło zostać zgładzonych 40-60 000 Haitańczyków.

Jean-Claude Duvalier słynął z niezwykle rozrzutnego stylu życia, co w jednym z najbiedniejszych krajów świata wywoływało oburzenie obywateli. Początkiem końca rządów dyktatora była epidemia afrykańskiego pomoru świń, która nawiedziła Haiti pod koniec lat 70., co pogorszyło i tak niezwykle niską stopę życiową mieszkańców tego państwa.

Ponadto wizyta papieża Jana Pawła II w marcu 1983 roku wywołała dodatkową falę wrzenia w tamtejszym społeczeństwie (papież publicznie wezwał do zmian w celu poprawienia losu Haitańczyków). Dodatkowo Duvalier stracił poparcie administracji Ronalda Reagana, co bardzo negatywnie wpłynęło na jego pozycje w państwie.

Bunt rozpoczął się w 1985 roku w mieście Gonaives, po czym do stycznia 1986 roku wystąpienia rozszerzyły się na sześć dodatkowych miast, w tym na stolicę kraju. Po negocjacjach w których brał udział prezydent Jamajki, Duvalier postanowił udać się na wygnanie do Francji (USA odmówiły udzielenia mu azylu politycznego, choć do Francji dyktator doleciał na pokładzie samolotu US Air Force).

Jako ciekawostkę należy dodać, iż dyktator w 2011 roku niespodziewanie powrócił do kraju prosząc o przebaczenie i obiecując udział w odbudowie kraju ze skutków trzęsienia ziemi. Jednakże haitański sąd oskarżył Duvaliera o kradzież publicznych pieniędzy i korupcję.

Na zdj. Jean Claude Duvalier z małżonką w 1980 roku – Wikimedia Commons

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*