Meksyk: w gigantycznej jaskini znaleziono szczątki ludzkie i zwierzęce z epoki lodowcowej

Archaeolodzy badający największą zalaną jaskinię w Meksyku odkryli starożytne ludzkie szczątki mające co najmniej 9000 lat i kości zwierząt, które wędrowały po ziemi podczas ostatniej epoki lodowcowej.

Grupa nurków połączyła niedawno dwie podwodne jaskinie we wschodnim Meksyku, aby dotrzeć do miejsca uważanego za największą jaskinię na Ziemi. Odkrycie może pomóc rzucić nowe światło na starożytną cywilizację Majów. Półwysep Jukatan jest usiany monumentalnymi reliktami ludu Majów, których miasta opierały się na rozległej sieci zatok, połączonych z podziemnymi wodami znanymi jako cenoty (studnie krasowe utworzone w skale). Naukowcy twierdzą, że znaleźli 248 cenotów w 347-kilometrowym systemie jaskiń znanym jako Sac Actun, w pobliżu nadmorskiego kurortu Tulum. Spośród 200 stanowisk archeologicznych, które tam odkryto, około 140 dotyczy kultury Majów. Niektóre spośród cenotów nabrały szczególnego znaczenia religijnego dla Majów, których potomkowie nadal zamieszkują ten region. Oprócz ludzkich szczątków znaleziono także kości gigantycznych leniwców, pradawnych słoni i wymarłych niedźwiedzi z okresu plejstocenu, podało Ministerstwo Kultury Meksyku. Odkrycie jaskini wstrząsnęło światem archeologicznym.

Myślę, że to przytłaczające. Bez wątpienia jest to najważniejsze podwodne stanowisko archeologiczne na świecie, powiedział Guillermo de Anda, z Meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH). De Anda jest także dyrektorem Maya Gran Acuifero (GAM), projektu poświęconego badaniu i zachowaniu podziemnych wód półwyspu Jukatan.

Według INAH pod koniec epoki lodowcowej poziom wód wzrósł o około 100 metrów, zalewając system jaskiń i zapewniając idealne warunki dla zachowania pozostałości wymarłej megafauny z okresu plejstocenu. Plejstoceńska epoka geologiczna, najnowsza epoka lodowcowa, rozpoczęła się 2,6 miliona lat temu i zakończyła się około 11 700 lat temu.

Źródła: dailysabah.com

Fot.: Wikimedia Commons

Zenon Purta

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*