atak nożownika na Nocną Straż Rembrandta

14 września 1975 roku miał miejsce atak nożownika na Nocną Straż Rembrandta

Tego dnia 1975 roku miał miejsce atak nożownika na Nocną Straż Rembrandta w Amsterdamie

Atak nożownika na Nocną straż Rembrandta w 1975 roku nie był pierwszą próbą zniszczenia obrazu. Ani ostatnią. XVII-wieczny obraz Rembrandta światowej sławy w XX wieku zaatakowano trzy razy.

Nocna Straż Rembrandta

Obraz Nocna Straż (nider. De Nachtwacht), to skrócona nazwa obrazu pędzla Rembrandta van Rijn. Właściwie to Kompania Fransa Banninga Cocqa i Willema van Ruytenburcha, a czasem określa się go też jako Wymarsz Strzelców. Rembrandt ukończył go w 1642 roku. Obraz robi ogromne wrażenie: ma 363 na 437 cm i waży prawie 340 kg. Obecnie znajduje się w muzeum narodowym w Amsterdamie, Rijksmuseum. Jest to nie tylko najważniejszy eksponat Muzeum, lecz także jedno z najważniejszych dzieł w ogóle w dziejach holenderskiego malarstwa tzw. złotego wieku.

Zobacz: „Nocna straż” Rembrandta w niewiarygodnej rozdzielczości

Obraz jest wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje rozmiary. Autor użył ciekawej techniki operowania światłem i cieniem. Jest to w zasadzie portret grupowy, lecz nietypowy. I to portret grupowy o tematyce wojskowej. Postacie, które na nim przedstawiono, są w ruchu. Obraz jest niezwykle dynamiczny.

Na pierwszym planie widać kapitana Fransa Bannincka Cocqa, ubranego na czarno z czerwoną szarfą. Obok znajduje się jego porucznik, Willem van Ruytenburch, ubrany w kolor żółty, z białą szarfą (kolor żółty często kojarzy się ze zwycięstwem).

Skutecznie wykorzystując światło słoneczne i cień, Rembrandt kieruje wzrok na trzy najważniejsze postacie w tłumie: dwóch mężczyzn pośrodku (od których obraz czerpie swój pierwotny tytuł) i kobietę w tle pośrodku po lewej stronie, niosącą kurczaka (martwy kurczak może reprezentować pokonanego przeciwnika).

Pierwszy atak na obraz

Przez większą część swojego istnienia obraz był pokryty ciemnym werniksem, co dawało mylne wrażenie, że przedstawia scenę nocną. To nas prowadzi do nazwy, pod którą jest obecnie powszechnie znany. 13 stycznia 1911 roku bezrobotny szewc i były szef marynarki wojennej usiłował przeciąć obraz nożem szewskim. Nie mógł znaleźć pracy. Była to jego forma protestu. Jednak gruba powłoka werniksu ochroniła wówczas obraz przed wszelkimi uszkodzeniami. Lakier usunięto dopiero w latach 40. XX wieku.

Atak nożownika na Nocną Straż Rembrandta w 1975 roku

W dniu 14 września 1975 roku miał miejsce atak nożownika na Nocną straż Rembrandta. Dzieło zostało zaatakowane nożem do chleba przez bezrobotnego nauczyciela, Wilhelmusa de Rijk.  Powstało kilka dużych, zygzakowatych nacięć o długości do 30 cm i szerokości około 6 cm. De Rijk, który cierpiał na chorobę psychiczną, twierdził, że „zrobił to dla Pana” i „otrzymał rozkaz”.

Obraz pomyślnie odrestaurowano po czterech latach. Niestety, pewne ślady uszkodzeń są nadal widoczne z bliska. De Rijk popełnił samobójstwo w kwietniu 1976 roku, zanim go oskarżono.

Zobacz restaurację obrazu po ataku TUTAJ

6 kwietnia 1990 roku zbiegły pacjent psychiatryczny spryskał obraz kwasem w ukrytej butelce z pompką. Interweniowali ochroniarze, zatrzymując mężczyznę i szybko spryskując płótno wodą. Ostatecznie kwas przeniknął jedynie przez warstwę werniksu obrazu i został on w pełni odrestaurowany.

Obejrzyj reklamę video z udziałem Nocnej Straży – TUTAJ

Obecnie obraz Nocna Straż jest bardzo dobrze zabezpieczony i chroniony. Dekadę temu zamontowano specjalne oświetlenie, które pozwala dostrzec szczegóły obrazu wcześniej ledwo lub wcale wychwytane ludzkim okiem, jednocześnie chroniąc obraz przed szkodliwym dla niego światem i promieniami UV.

W 2021 roku na trzy miesiące Muzeum użyło AI, aby zrekonstruować i pokazać zwiedzającym zniszczone fragmenty obrazu. Każdego dnia Rijksmuseum jest pełne chętnych, którzy chcą zobaczyć obraz z bliska.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*