Atlas Twierdzy Toruń, zeszyt 7 | Recenzja

Atlas Twierdzy Toruń, zeszyt 7

Twórcy atlasów chcąc stworzyć kompendium wiedzy odnośnie toruńskich fortyfikacji od początku serii poruszali kwestie różnych dzieł fortecznych. Stąd też nie mogło zabraknąć numeru, który dotyczy unikalnego dzieła na skalę całego cesarstwa niemieckiego. Zeszyt siódmy został właśnie poświęcony na opisanie unikalnego dzieła pośredniego (zwischenwerk) które nosi nazwę Fort IX – Bolesław Chrobry, dawniej Fort IVa – Heinrich von Plauen.

Fort IX został wybudowany w latach 1882-1884, w pierwszym etapie rozbudowy toruńskich fortyfikacji. Jest jednym z dzieł które powstało w celu dopełnienia pierścienia siedmiu detaszowanych fortów głównych – artyleryjskich. Wyjątkowość „dziewiątki” charakteryzuje się tym, że obiekt jest miniaturą typowego toruńskiego fortu biehlerowskiego.

W pierwszym kilkustronicowym podrozdziale czytelnik dowiaduje się o kontekście taktycznym fortu, czyli jak, po co i dlaczego powstały takie dzieła jak Fort IX oraz jak je odróżnić od innych fortyfikacji. Na tych stronach czytelnik również znajdzie wiele porównań co jeszcze bardziej uzmysławia zastosowanie tychże dzieł w przeróżnych twierdzach. Następnie zostaje krótko wspomniana geneza powstawania fortu i opis przebiegu budowy tego dzieła. Autorzy w następnych akapitach opisują, wręcz wymieniają w podpunktach funkcjonalność takiej fortyfikacji i przytaczają modernizacje powstałe na przestrzeni lat. Na sam koniec nie mogło oczywiście zabraknąć wzmianki o losach Fortu IX po 1920 roku.

Zeszyt siódmy graficznie również nie odstaje od innych dotąd opublikowanych. Zawiera w sobie dwadzieścia siedem kolorowych ilustracji ukazujących reprodukcje planów oraz rysunkowe rekonstrukcje autorstwa Marcina Wichrowskiego.

Ocena recenzenta: 6 / 6

Wydawnictwo: Towarzystwo Naukowe w Toruniu (TNT)

Paweł Pilarski

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*