Bandera, Szeptycki i ludobójstwo ꘡ Recenzja

M. A. Koprowski, Rzeźnicy z OUN-UPA. Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków

Ludobójstwo – bez względu na czas i okoliczności – było, jest i zawsze będzie przejawem upadku człowieka, jego podmiotów ucywilizowania. Historia pokazuje nam, że w przeszłości społeczeństwa przeżywały nieludzkie dramaty. Po latach takie wydarzenia stanowią wśród potomnych temat drażliwy, niekiedy nawet tabu.

Prezentowana książka Rzeźnicy z OUN-UPA. Bandera, Szeptycki i ludobójstwo Polaków ukazała się niedawno nakładem wydawnictwa Replika. Jej Autor – Marek A. Koprowski – od ponad trzech dekad zajmuje się odkrywaniem historii Polaków na Kresach Wschodnich. Nie jest to pierwsza publikacja Autora o tej tematyce, bowiem na swoim koncie ma już wiele artykułów i kilka książek, które odnoszą się do losów Polaków na Wschodzie, powstania i działalności ruchu nacjonalistycznego wśród Ukraińców.

Przechodząc do samego sedna sprawy…Autor za główny cel obrał odnalezienie odpowiedzi na pytanie czy na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej doszło do ludobójstwa Polaków? Pytanie ważne, ale jakże i drażliwe. Współcześnie trwają dysputy wśród badaczy czy odpowiedź może być jednoznaczna. Niektórzy wręcz potrafią zanegować prawdę i pomylić ofiarę z katem. Autor jasno stawia sprawę oraz opisując okrucieństwo Ukraińców na Polakach.

Rzeź na Kresach Wschodnich podczas II wojny światowej pochłonęła wiele istnień. Autor w swej książce poświęcił uwagę przede wszystkim dwóm czołowym postaciom ówczesnej ukraińskiej sceny politycznej, od których można rzec wszystko się zaczęło. Mowa o jednym z czołowych przywódców Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepanie Banderze i Andreju Szeptyckim, arcybiskupie metropolicie lwowskim i halickim. Co ich łączyło pomimo dwóch różnych wizji? Wola utworzenia niezależnego i niepodległego państwa ukraińskiego. Ponadto przedstawił rozwój i mechanizm działalności OUN-UPA względem innych nacji. Sama książka składa się z krótkiego wstępu i XV rozdziałów. Merytoryczna wartość książki na tle innych publikacji została wzbogacona o próbę ukazania wspomnianych mechanizmów w jaki sposób przeprowadzone zostało ludobójstwo na przedstawicielach narodu polskiego.

Podkreślić trzeba, iż Koprowski pisząc swoją książkę niewątpliwe z dużą skrupulatnością sięgnął do zachowanych i dostępnych materiałów. Bazował na dokumentach, wspomnieniach, a przede wszystkim fachowej literaturze. Choć nasuwa się pytanie czy podjęta tematyka została przedstawiona w sposób wyczerpujący? Omawiany okres i zagadnienie nie są w szerszym stopniu mi znane, jednakże sądzę, że wymieniona bibliografia jest niewielka. Już wczytując rekordy w wyszukiwarce chociażby o rzezi wołyńskiej przynoszą kilka pozycji naukowych, których nie uwzględniono w recenzowanej pracy.

Na koniec można dodać, że atutem recenzowanej książki jest to, iż zawiera ona archiwalne fotografie (część jest czarno-biała, część kolorowa), jak i mapki. Uwagę przykuwa także okładka, jej kolorystyka.

Wydawnictwo: Replika

Ocena: 4/6

Ewelina Kazienko

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*