28 czerwca 1778 rozegrała się bitwa o Monmouth

Tego dnia 1778 doszło do bitwy o Monmouth

Bitwa o Monmouth była starciem zbrojnym, do którego doszło w ramach wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Doszło do niego podczas wycofywania się wojsk brytyjskich pod dowództwem gen. Henry`ego Clintona z Filadelfii do Nowego Jorku.

28 czerwca Amerykanie zdecydowali się wysłać na tyły sił brytyjskich 5 000. żołnierzy. Atakiem dowodził gen. Charles Lee. Został on odparty, a do kontrofensywy przystąpili żołnierze angielscy na czele z gen. Charlesem Cornwallisem. Amerykanie zostali zmuszeni do odwrotu, który stał się nieskoordynowaną ucieczką. Sytuację poprawiło dopiero pojawienie się gen. Jerzego Washingtona. Przejął on dowodzenie nad całością wojsk i utworzył linię obrony. Powstała solidna obrona z wysuniętymi skrzydłami.

Zakończyła się ona sukcesem, a planowany przez Washingtona kolejny atak nie doszedł do skutku z powodu wycofania się sił brytyjskich. Bilans bitwy wynosi ok. 350 straconych i rannych Amerykanów do 300 Brytyjczyków. Było to jedno z największych starć podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych i zakończyło się zwycięstwem sił 13 zbuntowanych kolonii.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*