Bitwa pod Grunwaldem. Inscenizacja
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem odbywa się corocznie już od 25 lat. Oczywiście rekonstrukcja zwycięstwa wojsk polskich i litewskich w 1410 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń historycznych tego typu w Europie. Już jutro rozpoczynają się Dni Grunwaldu.
Dni Grunwaldu 2022
Już 25 raz odbędzie się inscenizacja bitwy pod Grunwaldem, do której przygotowania trwają już od kilku dni. Dni Grunwaldu rozpoczną się jutro, 13 lipca i potrwają do niedzieli. Jest to cykliczne wydarzenie, które realizowane co roku w weekend najbliższy dacie rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Odbywa się na polach bitwy z 1410 roku w gminie Grunwald.
Trzy pierwsze dni można spędzić na oglądaniu pierwszych turniejów rycerskich. Natomiast sobotę przeznaczono na oficjalne uroczystości. I oczywiście samą inscenizację bitwy pod Grunwaldem. Wśród atrakcji znajdują się na przykład Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich, Mistrzostwa Polski Miecza Długiego, Turniej Łuczniczy, warsztaty chorału gregoriańskiego czy koncerty zespołów muzyki dawnej.
Program Dni Grunwaldu 2022 możesz zobaczyć na oficjalnej stronie internetowej.
Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem 2022
Od ćwierć wieku inscenizacja bitwy pod Grunwaldem zyskuje coraz większy prestiż. Nie tylko jako wydarzenie historyczne w Polsce. Jest również cenioną rekonstrukcją historyczną średniowiecza na skalę Europy.
W sobotę 16 lipca o godz. 15:00 odbędzie się oficjalna rekonstrukcja, inscenizacja bitwy pod Grunwaldem. Dzień rozpocznie się mszą świętą. Następnie odbędzie się turniej artyleryjski i turniej dla osób niepełnoletnich, w tym dziewczyn. O 12:30 co roku na wzgórzu odbywa się Apel Grunwaldzki. W tej oficjalnej części wydarzenia będą uczestniczyć przedstawiciele rządu i inni. Właśnie w tym miejscu corocznie posłowie wręczają miecze Władysławowi Jagielle i Witoldowi. Jest to jeden z najważniejszych punktów inscenizacji.
Inscenizacja nie wyglądała co roku tak samo. Ale co roku coraz lepiej. W pierwszej czynny udział w rekonstrukcji wzięło 350 osób. W 2009 roku było to już 1 500 osób. Na 600. rocznicę bitwy, zaangażowało się ponad 2 000 rekonstruktorów.
Głównym organizatorem wydarzenia jest marszałek województwa. Natomiast za organizację faktyczną odpowiada Fundacja Grunwald. Organizatorzy spodziewają się około 30 tys. turystów.
Źródło: grunwald1410.pl
O wielkiej wojnie z Zakonem Krzyżackim przeczytasz TUTAJ.