Bolesław I Wysoki – Najstarszy syn Władysława Wygnańca

W listopadowe wieczory, kiedy to wspominamy tych co odeszli, świętokrzyskie Towarzystwo Renesans, zorganizowało wieczór poezji o książętach wywodzących się z dynastii Piastów. Jednym z nich był dziś już zapomniany Bolesław Wysoki. Bolesław Wysoki urodził się najprawdopodobniej w roku 1127, zmarł natomiast w dniu 7 grudnia 1201 roku. Historia poznała go jako księcia śląskiego. Bolesław był najstarszym synem Władysława Wygnańca i wnukiem Bolesława Krzywoustego. Lata dzieciństwa Bolesław spędził na dworze dziadka, w Płocku. Dopiero po rozbiciu przez Bolesława Krzywoustego w roku 1138 Polski na dzielnice, Bolesław Wysoki przeniósł się wraz z rodzicami do stolicy dzielnicy senioralnej, czyli do Krakowa.

Rok 1138

Bolesław Krzywousty (Zdj. Wikimedia Commons)
Bolesław Krzywousty
(Zdj. Wikimedia Commons)

Jak wiemy Bolesław Krzywousty postanowił w roku 1138 dokonać rozbicia dzielnicowego polskiej ziemi między swoich synów. Dzielnice Polski miały przypaść Staremu, Sandomierskiemu, Sprawiedliwemu, Kędzierzawemu i Wygnańcowi. Nie było to dobre posunięcie polityczne, gdyż między braćmi zapanował konflikt o tak zwaną władzę absolutną. Takiej władzy wówczas bracia byli pozbawieni, a tylko najstarszy z nich, pełnił tak zwaną władzę senioralną, doglądając reszty dzielnic powierzonych braciom – opowiada Janusz Smeciński – Towarzystwo Renesans.

..wiatr jesienny szyby tłucze

wspomnień czar się tu unosi

Polska wielka i bogata,

Państwa Piastów miano nosi…..

Najstarszy syn Bolesława Krzywoustego

 

Władysław Wygnaniec (Zdj. Wikimedia Commons)
Władysław Wygnaniec
(Zdj. Wikimedia Commons)

Panowanie najstarszego syna Krzywoustego było niezwykle burzliwe. Podstawowym problemem było niebezpieczeństwo usunięcia młodszych synów Bolesława Krzywoustego z kraju i pozbawienie ich wydzielonych przez ojca dzielnic. Władysław Wygnaniec sam postanowił zarządzać wszystkim dzielnicami, na jakie rozbił nasz kraj Krzywousty. Wtrącał się on nawet do zawierania małżeństw przez jego kuzynów, a nawet na siłę ożenił on swojego piętnastoletniego syna Bolesława Wysokiego z córką księcia ruskiego Wsiewołoda Olegowicza Zawisławą- opisała w swoich rękopisach Anna Czaplińska z Towarzystwa Renesans.

…spokojniutko i cichutko

słychać szmery starej Wisły

to synowie rodu Piastów

bić o Polskę się tu wyszli…

Rok 1145

W ten sposób został zwarty Sojusz polsko-ruski. Jednak panoszący się Władysław Wygnaniec miał ciągłe utarczki ze swoimi braćmi. Do wybuchu wojny doszło w roku 1145, wówczas to wydawało się, że pokonanie juniorów w związku z przewagą militarną Władysława Wygnańca jest tylko kwestią czasu. Władysław był na tyle pewny siebie, że wysłał najstarszego syna Bolesława z pomocą na Ruś, by udzielić wsparcia walczącemu o tron kijowski Wsiewołodowi, bo uważał on, że z braćmi poradzi sobie bez problemu – pisze w swoich dziełach historycznych Anna Czaplińska z Towarzystwa Renesans.

…gdy piastowska ziemia nasza

kąpie się w listowia cieniu

pokłóceni z sobą bracia

sieją zło w Polski imieniu….

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*