W listopadowe wieczory, kiedy to wspominamy tych co odeszli, świętokrzyskie Towarzystwo Renesans, zorganizowało wieczór poezji o książętach wywodzących się z dynastii Piastów. Jednym z nich był dziś już zapomniany Bolesław Wysoki. Bolesław Wysoki urodził się najprawdopodobniej w roku 1127, zmarł natomiast w dniu 7 grudnia 1201 roku. Historia poznała go jako księcia śląskiego. Bolesław był najstarszym synem Władysława Wygnańca i wnukiem Bolesława Krzywoustego. Lata dzieciństwa Bolesław spędził na dworze dziadka, w Płocku. Dopiero po rozbiciu przez Bolesława Krzywoustego w roku 1138 Polski na dzielnice, Bolesław Wysoki przeniósł się wraz z rodzicami do stolicy dzielnicy senioralnej, czyli do Krakowa.
Rok 1138
Jak wiemy Bolesław Krzywousty postanowił w roku 1138 dokonać rozbicia dzielnicowego polskiej ziemi między swoich synów. Dzielnice Polski miały przypaść Staremu, Sandomierskiemu, Sprawiedliwemu, Kędzierzawemu i Wygnańcowi. Nie było to dobre posunięcie polityczne, gdyż między braćmi zapanował konflikt o tak zwaną władzę absolutną. Takiej władzy wówczas bracia byli pozbawieni, a tylko najstarszy z nich, pełnił tak zwaną władzę senioralną, doglądając reszty dzielnic powierzonych braciom – opowiada Janusz Smeciński – Towarzystwo Renesans.
…..wiatr jesienny szyby tłucze
wspomnień czar się tu unosi
Polska wielka i bogata,
Państwa Piastów miano nosi…..
Najstarszy syn Bolesława Krzywoustego
Panowanie najstarszego syna Krzywoustego było niezwykle burzliwe. Podstawowym problemem było niebezpieczeństwo usunięcia młodszych synów Bolesława Krzywoustego z kraju i pozbawienie ich wydzielonych przez ojca dzielnic. Władysław Wygnaniec sam postanowił zarządzać wszystkim dzielnicami, na jakie rozbił nasz kraj Krzywousty. Wtrącał się on nawet do zawierania małżeństw przez jego kuzynów, a nawet na siłę ożenił on swojego piętnastoletniego syna Bolesława Wysokiego z córką księcia ruskiego Wsiewołoda Olegowicza Zawisławą- opisała w swoich rękopisach Anna Czaplińska z Towarzystwa Renesans.
…spokojniutko i cichutko
słychać szmery starej Wisły
to synowie rodu Piastów
bić o Polskę się tu wyszli…
Rok 1145
W ten sposób został zwarty Sojusz polsko-ruski. Jednak panoszący się Władysław Wygnaniec miał ciągłe utarczki ze swoimi braćmi. Do wybuchu wojny doszło w roku 1145, wówczas to wydawało się, że pokonanie juniorów w związku z przewagą militarną Władysława Wygnańca jest tylko kwestią czasu. Władysław był na tyle pewny siebie, że wysłał najstarszego syna Bolesława z pomocą na Ruś, by udzielić wsparcia walczącemu o tron kijowski Wsiewołodowi, bo uważał on, że z braćmi poradzi sobie bez problemu – pisze w swoich dziełach historycznych Anna Czaplińska z Towarzystwa Renesans.
…gdy piastowska ziemia nasza
kąpie się w listowia cieniu
pokłóceni z sobą bracia
sieją zło w Polski imieniu….