Co najchętniej czytaliście w ubiegłym miesiącu?

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie tego, co Was najbardziej zainteresowało w marcu. Wśród najczęściej przez Was czytanych artykułów, znalazły się m. in. poczet demonów słowiańskich czy ostatnie powstanie samurajów w Japonii. Chętnie też oglądaliście nowe zdjęcia Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i informację o nowym programie Bogusława Wołoszańskiego. Co jeszcze okazało się da Was ciekawe?

  1. Nowe zdjęcia mjra Henryka Dobrzańskiego „Hubala”

To ten artykuł obejrzało najwięcej z Was. Nowe zdjęcia trafiły do nas przy okazji zwrotu zrabowanych dzieł sztuki przez syna niemieckiego oficera. Nie wiesz, kim był mjr Dobrzański? Zapraszamy do naszego tekstu.

  1. Poczet demonów słowiańskich

Jak się okazuje, klimat słowiański jest wciąż żywy i chętnie sięgacie po teksty w tej tematyce. Tym razem przedstawiliśmy Wam, jak wyglądały wierzenia słowiańskie. Wiara w istnienie sił nieczystych wywarła ogromny wpływ na życie ówczesnych ludzi – pomagała w zrozumieniu zjawisk przyrodniczych, uczyła ostrożności, a także wyjaśniała występowanie takich tragedii, jak choroba czy nagła śmierć.

  1. 100-lecie odzyskania niepodległości: zmiany w polskich barwach i herbie

Zmiany, jakie są planowane w polskich barwach i herbie otworzyły szeroką dyskusję na naszej stronie. Na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę zostały zaplanowane zmiany w barwach narodowych i herbie, a także hymnie. Tak zapowiada się nowelizacja ustawy, która ma być gotowa akurat na listopad 2018 roku.

  1. Wojskowi przekazali broń do muzeum… tam została zniszczona

Wszelkie działania władz czy instytucji w zakresie znalezionej broni czy innych okazów są przez Was żywo komentowane. I tak było w tym przypadku, gdy Podczas rozbiórki postniemieckiej stodoły zostały odnalezione 2 karabiny z okresu II wojny światowej typu Mauser. Saperzy z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego przekazali broń do muzeum w Olsztynie.

  1. Powstanie samurajów w Japonii

Nasi czytelnicy nie ograniczają się jedynie do historii swojego kraju, co nas bardzo cieszy. Wielu z Was zainteresowało się krajem tak odległym, również kulturowo, jak Japonia. Historia Japonii dla przeciętnego polskiego historyka stanowi temat egzotyczny i dość odległy od jego zainteresowań badawczych. Nie był i nie jest to bynajmniej również temat eksponowany w polskiej historiografii. Powodem tego jest bariera językowa, kulturowa i przede wszystkim znaczna odległość Polski od Japonii. Pomimo tego, ukazują się w Polsce dość liczne wydawnictwa dotyczące Kraju Kwitnącej Wiśni, są to jednak często ilustrowane albumy i przewodniki. Przeciętnego Polaka o dziwo interesują dzieje samurajów, kojarzyć mu się mogą bowiem z obrazem polskiego szlachcica z czasów „złotej wolności”.

  1. Stanisław Stadnicki – diabeł, który mieszkał w Łańcucie

Był jednym z najgłośniejszych awanturników i postrachem w swoich łańcuckich dobrach. Obcinał nogi i ręce poddanym, palił ich żywcem, a lochy jego zamku na Łysej Górze w Łańcucie pełne były prześladowanych poddanych. I to chyba właśnie tym zyskał Wasze zainteresowanie.

  1. Zamek Książ: odnaleziono ciekawy dokument

Co chwilę się ukazujące nowe odkrycia związane z Zamkiem Książ nie przestają Was fascynować. Każda informacja związana z tym miejscem cieszy się ogromną popularnością.

  1. Brytyjscy nurkowie z zarzutem kradzieży

Z wraku, który leży na dnie kanału La Manche zniknęły przedmioty o wartości 16 tysięcy funtów. Wrak pochodzi z okresu I wojny światowej i został zatopiony jesienią 1914 roku przez niemiecki okręt podwodny.

  1. W 102. urodziny ostatni ułan Rzeczypospolitej, polski Tatar – prosi Polaków o pamięć

Ministerstwo Obrony WB przyznało po latach polskiemu żołnierzowi walczącemu w 2. Korpusie Polskim Gen. Andersa, odznaczenie weterana HM Armed Forces Veterans Badge – Her Majesty’s Armed Forces w uznaniu jego służby w Siłach Zbrojnych Jej Królewskiej Mości, przysługujące weteranom II wojny światowej, (walczącym u boku Brytyjskiej Armii Wojsk Sprzymierzonych) ze szczególnym wyróżnieniem za udział w bitwie pod Monte Cassino.

  1. Tajna historia XX wieku: nowy program Bogusława Wołoszańskiego zostanie nakręcony w Morawie

Postać Bogusława Wołoszańskiego, popularyzatora historii jest przez Was bardzo lubiana. Ostatnio obchodził swoje urodziny, a teraz szykuje się do nakręcenia nowego programu. Wołoszański zamierza zrealizować swój nowy program Tajna historia XX wieku w Pałacu w Morawie. Tematem będzie historia właścicielki owego Pałacu zbudowanego w 1864 r. przez rodzinę von Kramsta – Melitty Sallai.

Jest to zestawienie 10-ciu najchętniej przez Was czytanych publikacji. Cieszymy się, że jesteście z nami i liczymy, że w trwającym miesiącu również Was zaciekawimy.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*