Co znaleziono w ogrodach Pałacu Branickich w Białymstoku?

W ogrodach Pałacu Branickich w Białymstoku zakończono badania archeologiczne. Czy wydobyto istotne zabytki?

Końcem października naukowcy przeprowadzili badania archeologiczne w trzech lokalizacjach we wschodniej części boskietów. Ich celem było zabezpieczenie alejek kamiennych reliktów architektury ogrodowej, zwłaszcza ich widocznych części, a także rozpoznanie sposobu zagospodarowania tak zwanych gabinetów przejściowych położonych na poprzecznych alejkach.

Wydobyto sześć (oryginalnych) zdobionych elementów kamiennych balustrad, ale i również zwieńczenia pilastra na fasadzie pałacu z XVIII wieku.

Wszystkie te elementy zostały zabezpieczone. Po uzyskaniu decyzji od Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białymstoku zostaną przekazane do Muzeum Farmacji, które mieści się w Pałacu Branickich, i tam będą eksponowane – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

W ogrodzie przy Pałacu Branickich odnaleziono również trzy obiekty jamowe, fragmenty ceramiki z tego okresu oraz ułamek kafla z przełomu XVI i XVII wieku. Ostatni przedmiot z wyżej wymienionych zawierał herb „Ogończyk”.

Źródło: bialystok.naszemiasto.pl, radio.bialystok.pl

Fot.

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*