Odzyskano dokumenty ministerstwa i Milicji Obywatelskiej

Odzyskano cenne dokumenty ukazujące między innymi nastroje studentów oraz robotników z marca 1968 roku. Dokumenty te zostały nadane do Stanów Zjednoczonych. „Przesyłkę” odzyskała służba celna na lotnisku Chopina w Warszawie. Dokąd trafią dokumenty?

O sprawie poinformowała Główna Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. To właśnie jej prokuratorzy wraz z Mazowiecką Krajową Administracją Sądową pozyskali te cenne dokumenty.

Dokumenty, które były nadane do Stanów Zjednoczonych, ujawnili na lotnisku w Warszawie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej. Już po ich wstępnym przeglądzie można było się zorientować, że podlegają przekazaniu do zasobu archiwalnego IPN, ponieważ okazało się, że to dokumenty z lat 1967-1968 wytworzone przez organy bezpieczeństwa PRL – powiedział prok. Andrzej Pozorski, dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i zastępca prokuratora generalnego.

Co znaleziono w dokumentach?

Wśród zabezpieczonych materiałów znajdowało się 11 teczek aktowych, z których każda zawierała od 30 do 250 kart dokumentów oraz ponad 100 nośników elektronicznych, cyfrowych i analogowych. Odzyskane przez służbę celną dokumenty zostały wytworzone w latach 1967-1968 przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz komendy wojewódzkie Milicji Obywatelskiej, a dokładnie wydziały do spraw Służby Bezpieczeństwa – wyjaśnia prok. Pozorski.

Dokumenty, które zostały odzyskane, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zostają przekazane do zasobu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej, dlatego [zostają przekazane] też Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie. Zgodnie z art. 54 ustawy o IPN, każdy, kto posiadając dokumenty podlegające przekazaniu do IPN, uchyla się od ich przekazania, utrudnia je lub udaremnia podlega karze pozbawienia wolności do 8 lat. W związku z tym artykułem, prokurator wszczął śledztwo.

W toku prowadzonego śledztwa zostały przeszukane mieszkanie oraz pomieszczenia gospodarcze nadawcy tej przesyłki. Na tę chwilę nie chcemy ujawniać, kim był nadawca, ale mogę poinformować, że udało nam się zabezpieczyć kopię dysku twardego komputera, na którym zostały utrwalone skany dokumentów archiwalnych – relacjonował prok. Pozorski.

Z pewnością te dokumenty są wartościowe dla historyków. Wcześniej, 22 września br., prokuratorzy IPN wraz z ABW odzyskali ponad 100 tajnych dokumentów SB z lat 1970-90, które były nielegalnie przetrzymywane przez byłego funkcjonariusza wywiadu PRL. Dokumenty te dotyczą agentury PRL za granicą, ale i również działań Służby Bezpieczeństwa w czasach stanu wojennego.

Źródło: tvn24.pl, aktualnosci24.com, wiadomosci.onet.pl

Fot. Wikimedia Commons

Sandra M. Bożek

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*