cuda polskie okładka

Cuda polskie |Recenzja

Czesław Ryszka, Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Czesław Ryszka w książce Cuda polskie zaprezentował dzieje naszych przodków, których los przeplatał się z Bożą Opatrznością. Postanowił zwrócić szczególną uwagę na rolę Matki Bożej i świętych w codziennym życiu naszego narodu. Barwna historia człowieka przeplata się tutaj z żywą wiarą na wielowiekowej wstędze czasu.

Autor

Czesław Ryszka jest dziennikarzem oraz publicystą. Ukończył studia polonistyczne oraz teologiczne. Na przestrzeni lat udzielał się także politycznie jako poseł i senator. Jest autorem ponad 90 książek i wielu artykułów.

Swoje zainteresowania skupia wokół literatury, historii oraz religii. Za swoją twórczość zdobył wiele nagród. W 2021 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Związany był przez wiele lat z czasopismem „Niedziela”, aktualnie publikuje także w „Wpis” (Wiara, Patriotyzm i Sztuka”).

Książka Cuda polskie. Matka Boża i święci w naszych dziejach

Książka podzielona jest na 33 rozdziały. Pomimo, że jest ich wiele, objętościowo nie są zbyt długie, dzięki czemu tekst czyta się przyjemnie. W zachwyt czytelnika wprowadzić mogą piękne, kolorowe fotografie, które zdobią książkę. Przedstawiają one wydarzenia historyczne,  wizerunki Matki Bożej Królowej Polski, a także portrety świętych. Tak samo na duży plus zasługuje dobór okładki książki.

Z kolei mankamentem dla mnie osobiście jest zamieszczona na końcu bibliografia. Literatura przedmiotu jest dość skąpa. Treść jest raczej spójna, choć przykładowo moją małą konsternację wywołało zdanie odnoszące się do czasów Bolesława Chrobrego, gdzie autor stwierdził, że za panowania króla mnożyły się kościoły i klasztory na ziemiach polskich.

W tym przypadku należy zwrócić uwagę, że rozwój sieci parafialnej nastąpił pod koniec XII stulecia. W X/XI wieku na ziemiach polskich pośród znanych nam zakonów sprowadzeni zostali benedyktyni. Pozostałe zakony, jak cystersi, dominikanie, norbertanie etc., zawitali do nas w XIII wieku. Nie do końca rozumiem, co autor miał w tym przypadku na myśli.

Zagadnienia roli świętych i Najświętszej Maryi Panny zostały omówione z perspektywy dziejów Rzeczypospolitej Polskiej. Począwszy od chrztu Polski aż po czasy nam współczesne.

Niezaprzeczalne jest, iż chrześcijaństwo było na przestrzeni wieków tą religią, wokół której tworzyła się europejska cywilizacja oraz kultura. Myślę, że najbardziej oddaje to epoka średniowiecza, jak i w przypadku dalszej historii naszego narodu każda chwila niedoli, podczas której szukali nasi przodkowie wsparcia przez wyraz szczególnej ufności do Matki Bożej.

Na szczególną uwagę zasługują takie postacie świętych, jak św. Wojciech, św. Stanisław, św. Piotr Skarga, św. Stanisław Papczyński. Trudno wymienić wszystkich, których świętość oraz postawa moralna budowała fundament wartości Polaków.

Niewątpliwie celem autora było ukazanie roli żywej i nieprzemijającej wiary na tle dziejów Polski. Stąd liczne przykłady władz i autorytetów Kościoła, którzy powoływali się na orędownictwo Matki Bożej i wstawiennictwo świętych. Sądzę, że piszący chciał niejako przypomnieć czytelnikom o tym, co obecny świat próbuje znieść na margines codzienności. O wierze, która nie jest artefaktem czy przejawem dewocji, ale realną częścią życia społeczeństwa.

Dla kogo dedykowana jest książka?

Po recenzowaną publikację może sięgnąć zarówno pasjonat historii, religioznawca, teolog, ale i każdy kto chce poznać nowy, a może i odmienny punkt widzenia od swojego. Książka może stać się idealną alternatywą na prezent ze względu na swoje wydanie. Nakładem Wydawnictwa Biały Kruk ukazują się bowiem pozycje estetycznie i treściwie jakościowo wysokie.


Wydawnictwo: Biały Kruk
Ocena recenzenta: 5/6
Ewelina Kazienko


Recenzja powstała we współpracy z Wydawnictwem Biały Kruk.

Comments are closed.