Człowiek wyprostowany… neandertalczyk jednym z nich

Jak się okazuje neandertalczycy byli dość podobni do współczesnego człowieka. Naukowcy wskazują, że wyprostowaną sylwetkę ciała posiadali już neandertalczycy. Odkrycia dokonano wykorzystując francuski szkielet praczłowieka, badając przy tym jego miednice i kręgosłup.

Wyobrażenie człowieka pierwotnego jako zgarbionego i niezdolnego do wyprostowania swojej sylwetki, niewiele różniące się wyglądem od małp, to utarty przez wiek XX schemat, który obalają przełomowe badania opublikowane przez tygodnik „Proceedings of Acadamy
of Science”.

Porównanie cech neandertalczyka do współczesnego człowieka stanowiło program badań zespołu naukowego. W ich przeprowadzeniu posłużono się modelem układu anatomicznego pradawnego człowieka i zrekonstruowania go w wersji trójwymiarowej. Naukowcy skupili się przy tym na zbadaniu kręgosłupa i miednicy, jako jednych z kluczowych narządów budowy.

Szczegółowe wyniki przygotowane przez szwajcarsko-amerykański zespołu pokazują,
że budowa neandertalczyków zachowuje podobieństwo ze szkieletem współczesnych ludzi. Podstawową zbieżną cechą jest przede wszystkim zakrzywienie odcinka lędźwiowego i szyjnego, a także występowanie kości krzyżowej. To dowodzi o możliwości prostego poruszania się ludzi tego gatunku.

Dzięki potwierdzeniu początkowych założeń na kolejnych szkieletach neandertalczyków, wysunięto wniosek o ich wyprostowanej budowie ciała.

Źródło: pap.pl
Fot. Wikimedia Commons

Weronika Barabasz

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*