17 listopada 1912 roku, na terenie klasztoru na Jasnej Górze informatorzy ochrany rozpoznali Jana Kozłowskiego, bojowca częstochowskiej Grupy Rewolucjonistów Mścicieli.
Grupa Rewolucjonistów Mścicieli była anarchistyczną grupą zbrojną założoną między innymi przez część bojowców PPS, którzy nie godzili się z odejściem od taktyki terroru wobec przedstawicieli władz zaborczych. Powstała w Łodzi, jednak działała również w innych ośrodkach Królestwa Polskiego, w tym w Częstochowie. Jej członkowie dokonywali zamachów na przedstawicieli władz, policyjnych donosicieli i fabrykantów.
W listopadzie 1912 roku władze zaborcze rozpoczęły ofensywę przeciwko Mścicielom. Po rozbiciu grupy łódzkiej na czele organizacji stanął Jan Kozłowski „Rąbalski” z Częstochowy. 15 listopada policja otoczyła kryjówkę częstochowskich Mścicieli. W strzelaninie zginął jeden bojowiec, a poważnie ranny został śledczy oraz żandarm. Pozostałym członkom grupy, w tym Kozłowskiemu, udało się zbiec.
Dwa dni później rozpoznany Kozłowski, na terenie klasztoru Jasnogórskiego otworzył ogień do próbujących zatrzymać go agentów ochrany, raniąc jednego z nich. Rzucił także bombą w zbliżających się żandarmów. Pościg zakończył się, gdy policja otoczyła Kozłowskiego w jednej z baszt klasztoru. Wymiana ognia trwała przez kilka godzin, a władze rozważały podpalenie baszty. Jeden z zakonników podjął się negocjacji, aby uniknąć jej zniszczenia. Kozłowski powiedział mu, że nie jest bandytą, ale rewolucjonistą. Chce jedynie zobaczyć następnego dnia wschód słońca, po czym zabije się, aby żandarmi nie wzięli go żywcem. Około godziny 10 rano 18 listopada 1912 roku Kozłowski strzelił sobie w głowę. Śmiertelnie rannego przewieziono do szpitala, tam jednak zmarł, nie odzyskując przytomności.
Piotr Ciszewski
Akurat stanowisko na kwestię PPS grupy Rewolucyjnych Mścicieli mówi, że ich odejście z PPS dyktowane było czym innym.