Czy wiesz, że w 1945 roku niewiele brakowało aby wybuchła III wojna światowa o Polskę?

Podczas gdy w Europie końca dobiegały działania zbrojne II wojny światowej, w mroku brytyjskich gabinetów Komitetu Szefów Sztabu powstawały plany rozpętania kolejnej krwawej wojny. Przygotowanie tych planów zlecił planistom wojennym sam premier Winston Churchill. Jednocześnie zadbał on by pracy te odbywały się w największej tajemnicy. Dzieło Połączonego Sztabu Planowania armii imperialnej miało być objęte klauzulą ściśle tajne. Kto miał być wrogiem Wielkiej Brytanii w tym prognozowanym konflikcie?

Kiedy wiosną 1945 roku było już wiadome, że III Rzesza upadnie a Europa znów powinna być wolna premier Churchill dostrzegł nowe zagrożenie. Już od jakiegoś czasu dawało się zauważyć, że na kolejnego europejskiego dyktatora wyrasta Stalin. Zawzięcie dążył on do opanowania Europy Środkowo- Wschodniej. Nie zamierzał przy tym oglądać się na wolę innych narodów zjednoczonych. Czuł się panem sytuacji. To jego wojska zniszczyły większość sił nazistów a w końcu zdobyły Berlin- stolicę samego Hitlera! Wiedział też, że jest bardzo potrzebny Amerykanom w wojnie z Japonią. Zamierzał bezlitośnie wykorzystać wszystkie te czynniki. Realne spojrzenie na sytuację międzynarodową pozwoliło mu stwierdzić, że nikt nawet nie upomni się o prawa państw takich jak Polska- jeśli pozwoli sobie na niezrealizowanie postanowień jałtańskich.

Równie trzeźwe spojrzenia na realia miał jednak premier rzędu Jego Królewskiej Mości. W wielu listach i telegramach wyrażał zaniepokojenie sytuację Europy i agresywną polityką ZSRR. Z trudem jednak przychodziło mu przekonanie do swych spostrzeżeń innych decydentów- w tym najważniejszego, prezydenta USA. Kiedy w kontaktach z Trumanem po raz pierwszy użył określenia żelazna kurtyna, pokazał, że traktuje te obawy bardzo poważnie. Doniesienia brytyjskiego wywiadu pokazywały, iż Armia Czerwona jest w stanie jednym zmasowanym uderzeniem opanować tereny Europy Zachodniej aż po Atlantyk. Dlatego właśnie Churchilll zlecił Szefom Sztabu przygotowanie planów „Operacji Unthinkable” (nie do pomyślenia)!

Zakładała ona wykorzystanie sił własnych, wojsk sojuszników i resztek pokonanego Wehrmachtu do uderzenia na Związek Radziecki w lipcu 1945 roku. Dodatkowo przewidywano, że operacja ta będzie miała pełne poparcie wśród opinii publicznej państw zachodnich. Tylko wtedy walka z komunizmem miałyby sens. Wariantu uderzenia były dwa. Pierwszy z nich zakładał szybkie zwycięstwo militarne osiągnięte już na terytorium Polski. Jeśli udałoby się wtedy „uspokoić” Stalina dalsze zaangażowanie militarne nie miałoby sensu. Drugi z wariantów był bardziej pesymistyczne i zakładał długą wojnę prowadzoną na całym terenie Europu Wschodniej a być może i Azji. Niezależnie, który z nich zostałby zrealizowany konflikt ten szybko ogarnąłby resztę świata i stał się kolejną wojną światową. Warto też zaznaczyć, że Połączony Sztab Planowania jasno określił potencjalne zagrożenia operacji Unthinkable. Według planistów inwazja na ZSRR miała tylko rozpocząć ciężkie czasy dla wszystkich aliantów!

Operacja Unthinkable nigdy nie została zrealizowana. Z powodu oporu Amerykanów i obaw, co do jej ewentualnego przebiegu Wielka Brytania również zrezygnowała ze scenariusza nie do pomyślenia. I choć opinia publiczna wcale nie znała tych planów to ostatecznie pogrzebała ich realizację w wyborach parlamentarnych, w których pozbawiła władzy Churchilla. Nowe władze w Londynie nie były już zainteresowane konfliktem ze Stalinem. III wojna światowa nie wybuchła, ale rozpoczęła się zimna wojna!

Po więcej szczegółów zapraszam do książki Jonathana Walkera Trzecia wojna światowa. Tajny plan wyrwania Polski z rąk Stalina, Kraków 2014.

Dawid Siuta

4 komentarze

  1. Z artykulu nie wynika, ze Churchill chcial wyrwac Polske z rak ZSRR, tylko, ze bal sie Stalin moze sie nie zatrzymac w Berlinie.

  2. Gdyby chciał i mógł zatrzymać Stalina w Berlinie to musiał by wyrwać Polske z rąk „Wielkiego” gruzina .To że nie myślał tylko o Polsce nic nie zmienia zbieżność interesów jest jedynym spoiwem sojuszy

  3. Anglicy i Amerykanie przestraszyli się Stalina ale wątpię w to żeby chcieli ginąć za Polskę. Nasz kraj był dla nich wielkim problemem od zawsze, tzn od czasów przedrozbiorowych poprzez Traktat Wersalski aż do dzisiaj. Dlaczego ludzie tego nie potrafią pojąć, że wartościowszym klientem dla zachodu jest wbrew pozorom bogata acz źle zarządzana Rosja. A jeszcze gdy jest okazja dogadania się z Niemcami to już korzyści płyną obustronne. Niestety między nimi pojawia się Polska, która psuje wszystko wymachując szabelką na lewo i prawo. Do tego dodać trzeba ponad wiekową „tradycję” wschodniej Europy czyli oczywistą zależność Polski od Rosji (czy to carat czy sowiety). Tu też warto przypomnieć że od czasów odzyskania niepodległości przez Polskę a wybuchem II wojny wcale nie minęło tak dużo czasu i wbrew pozorom dalsze istnienie Młodej Polski nie było takie oczywiste i ważne. Polaków trzeba zacząć uczyć tego, że jesteśmy problemem na mapie Europy, Niemcy chętniej sąsiadowali by z Rosją (też przypomnę, że forma rządów w Rosji jest sprawą drugorzędną dla zachodu). Polacy muszą swój światopogląd wznieść trochę wyżej niż „nam się należy” czy to pomoc zachodu w czymkolwiek czy jakieś nasze „stanowiska” w jakiś sprawach. Nie jesteśmy poważnym graczem na arenie międzynarodowej. Francuzi, Anglicy, Amerykanie ani nikt inny nie będzie ginąć za Polskę ani jutro ani dziś. Mój wniosek na przyszłość: patrząc na I Rzeczpospolitą, Polska musi być albo wielka i potężna albo nie będzie jej wcale, gdzie wcale w dzisiejszych czasach nie oznacza, że nie będzie nas na mapie geograficznej, wystarczy, że nie będzie nas na mapie gospodarczej i polityki międzynarodowej.

  4. Wiktor Bielecki

    http://www.dailymail.co.uk/news/article-2826980/Winston-Churchill-s-bid-nuke-Russia-win-Cold-War-uncovered-secret-FBI-files.html#ixzz3IZghJjY0 A o dalszym ciagu nie piszecie bo nie wiecie czy sie nie komponuje ? A moze angielskiego nie znacie?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*