Czy wiesz, że w czasie wojny polsko-bolszewickiej Węgrzy na własny koszt przysłali zaopatrzenie dla Polaków?

12 sierpnia 1920 roku do Skierniewic dotarł transport z Węgier. Na własny kosztu Węgrzy wysłali prze Rumunię pociąg z zaopatrzeniem wojskowym. Ładunek składał się z 30 tysięcy karabinów Mauser i kilka milionów części zapasowych, 48 milionów naboi karabinowych Mausera, 13 milionów naboi Mannlichera, amunicję artyleryjską, 440 kuchni polowych, 80 pieców polowych. Transport miał ogromne znaczenie dla walczącej z nawałą bolszewicką Polski.

6 komentarzy

 1. Węgrom – dziękujemy! 🙂

 2. Pojade na urlop na Wegry.Samtam komus podziekuje 🙂

 3. I dlaczego tego nie ucza na historii. Ostatnio duzo siedze w tematach 1 i 2 wojna swiatowa, ale z tym to sie jeszcze nie spotkalem.

  Dziekujemy za pomoc

  • schizotypal

   Ponieważ wówczas Węgry dopiero co cudem pogonili bolszewickich zbrodniarzy i wiedzieli, co to są masowe mordy „wrogów klasowych”. Oczywiście tego też nie miałem na historii, tak samo, jak poza programem nauczania był opis „republikanów” z czasów wojny domowej w Hiszpanii (bo przecież walczyli z faszyzmem – którego oczywiście nie było w Niemczech – był nazizm z czołowym „antyfaszystą” Hitlerem na czele).
   Pytanie – jaki kraj popierali największy dziś sympatyk Związku Radzieckiego (profesor ponoć wywołał zgorszenie na Zachodzie tym, ze wychwalał swoje zasługi dla bolszewickich zbrodniarzy) i najprawdziwszy z prawdziwych Polaków Niemiec Jarosław Rymkiewicz?

 4. tak w nawiasie, czesi nie zgodzili sie na transport przez ich terytorium

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*