Drohobycz – miasto jedyne na świecie

Drohobycz to miasto wielu kultur i narodowości, swoisty tygiel, który sklepy cynamonowe i ulica Krokodyli przyprawiły dodatkową szczyptą tajemniczości. Ale nie tylko literatura ocala atmosferę tego miejsca i minionych lat. Zapraszamy do Muzeum Górnośląskiego na wystawę „Drohobycz – miasto jedyne na świecie”, której wernisaż odbędzie się w czwartek, 13 listopada.

pocztówka ze zbiorów Działu Kresów i Kultur Pogranicza MGB
pocztówka ze zbiorów Działu Kresów i Kultur Pogranicza MGB

Ekspozycja – poprzez oryginalne doku­menty, mapy, zdjęcia oraz pamiątki – przywraca pamięć o wydarzeniach, które zmieniły losy ziemi drohobyckiej i ukazuje migawki codzienności w „kresowym trójmieście”: Drohobyczu, Borysławiu, Truskawcu. Pozwala przyjrzeć się biogramom związanych z tą ziemią postaci (m.in. Brunona Schulza, Kazimierza Wierzyńskiego, gen. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, Maurycego Gottlieba) oraz ich twórczości. Wśród prezentowanych obrazów i grafik znajdują się dzieła Antoniego Langego, Leopolda Gottlieba, Brunona Schulza, Feliksa Lachowicza czy Wilhelma Leopolskiego. Na zwiedzających czeka także pokaz filmu poświęconego Drohobyczowi.

Dziś wielu Kresowian mieszka w Bytomiu – mieście partnerskim Drohobycza. Otwarcie ekspozycji zbiega się w czasie z konferencją „Kobieta na Kresach. Znane i nieznane – inicjatorki życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego” (13–14 listopada).

Materiały prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Górnośląskiego, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie, Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Studia Filmowego Kronika, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Tarnowie oraz osób prywatnych. Patronat honorowy nad ekspozycją objął Damian Bartyla – Prezydent Miasta Bytomia. Można ją zwiedzać do 25 stycznia 2015 roku.

Wernisaż: 13 listopada (czwartek), godz. 14.00

Czas trwania wystawy: 13 listopada 2014–25 stycznia 2015

Kurator: Mieczysław Dobkowski
Współpraca kuratorska: Władysław Olszewski

Miejsce: Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gmach przy pl. Jana III Sobieskiego 2

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

*