Dzięki ISIS odkryto inskrypcje pod grobowcem Jonasza

Bojownicy ISIS wykopali pod grobem Jonasza tunele, by zbierać i sprzedawać cenne przedmioty na czarnym rynku.

 W czasie okupowania Iraku przez Państwo Islamskie, jego członkowie zniszczyli i sprzedali wiele bezcennych artefaktów. Ich kradzieże przyczyniły się też jednak do ważnego archeologicznego odkrycia w starożytnym, biblijnym mieście Niniwa.

ISIS wykopało cztery tunele pod grobowcem Jonasza. To właśnie w nich archeolodzy odkryli siedem inskrypcji, które liczą sobie 2700 lat. Opisują rządy wspomnianego w Biblii asyryjskiego króla – Asarhaddona.

Panował w latach 681–669 p.n.e. W Biblii został wspomniany w 2 Księdze Królewskiej 19, 37, w Księdze Izajasza 37, 38 i w Księdze Ezdrasza 4, 2. Jeden z napisów został przetłumaczony:

„Pałac Asarhaddona, potężnego króla, króla świata, króla Asyrii, rządcy Babilonu, króla Sumeru i Akadu, króla królów Dolnego Egiptu, Górnego Egiptu i Kuszu [starożytnego królestwa położonego na południe od Egiptu w Nubii].”

Asarhaddon był synem Sennacheryba, który – według Biblii – został zamordowany przez swoich synów w 681 roku p.n.e., po tym, jak nie zdobył Jerozolimy. Po śmierci ojca Asarhaddon wrócił do Niniwy, ogłosił siebie królem i wygnał braci. Wielu twierdziło, że w tym samym roku rozpoczął odbudowę Babilonu, w tym budynków, które są przez uczonych łączone z Wieżą Babel.

Według napisów Asarhaddon „zrekonstruował świątynię boga Aszura (głównego boga Asyryjczyków)”, odbudował starożytne miasto Babilon i świątynię Esagila oraz „odnowił posągi wielkich bogów”.

Odkrycia te zostały opublikowane pod koniec 2017 roku przez Cambridge University Press i zawierają także wyniki wykopalisk, które prowadzono w pobliżu jonaszowego grobu w latach 1987–1992. Ówcześni archeolodzy nie mogli ich opublikować z powodu trwającego w tym regionie konfliktu.

Znaleziono wtedy napis, który okazał się cytatem Asarhaddona. Opowiadał on o swoich militarnych podbojach:

”Otoczyłem, podbiłem, splądrowałem, zburzyłem, zniszczyłem i spaliłem dwadzieścia jeden należących do nich miast wraz z okolicznymi małymi miastami…”

W czerwcu 2014 roku bojownicy ISIS zniszczyli pochówek proroka Jonasza, czczonego w tradycji muzułmańskiej, chrześcijańskiej oraz żydowskiej. W chrześcijaństwie Jonasz jest jednym z proroków mniejszych. Przetrwał połknięcie przez wieloryba i przebywał w jego wnętrzu trzy dni. Postrzega się go jako tego, który wskazuje na śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.

Źródło: aleteia.org

Fot.: domena publiczna

Nicola Chwist

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*