Dzień Pamięci o majorze Hubalu

Szaniec Hubala – czyli miejsce, w którym w dniu 30 kwietnia 1940 r. poległ mjr Henryk Dobrzański „Hubal”, staje się dorocznym miejscem „pielgrzymek” patriotycznych. Nie inaczej było i w tym roku.

Tegoroczna 77. rocznica śmierci mjr. „Hubala” rozpoczęła się polową Mszą Świętą, ale wcześniej żołnierze 25. batalionu dowodzenia im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” z Tomaszowa Mazowieckiego zaciągnęli wartę honorową, a kompania honorowa batalionu zajęła eksponowane miejsce niedaleko ołtarza. Na maszt wciągnięto „biało – czerwoną” i odegrano hymn państwowy. Ceremoniał ten nie zmienia się od lat, ale niezmiennie wykonywany przez kawalerzystów w bordowych beretach powoduje poczucie dumy i natychmiast rekompensuje trudy podróży. Dlaczego? Ano dlatego, że z roku na rok uczestników tych uroczystości przybywa, a przyjeżdżają często z odległych zakątków Polski.

Parlamentarzyści, samorządowcy, żołnierze, strzelcy, harcerze, leśnicy, uczniowie, przedstawiciele organizacji społecznych, grup rekonstrukcyjnych, ludzie dobrej woli oraz ekipa Stowarzyszenia „Wizna 1939″ wzięli udział w uroczystościach upamiętniających 77. rocznicę śmierci mjr. „Hubala”, która tradycyjnie odbyła się przy szańcu Hubala w Anielinie (gmina Poświętne, powiat opoczyński). Tegoroczne uroczystości odbyły się pod honorowym patronatem Pana Prezydenta Andrzeja Dudy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*