Zapowiedzi wydawnicze na rok 2017. Wiecie już, co będziecie mogli przeczytać w 2017 roku?
Poniżej znajduje się zestawienie książek historycznych z poszczególnych epok z zapowiedzi wydawniczych i słów kilka o najciekawiej się zapowiadających.
Starożytność
Bracia krwi, Simon Scarrow
Data premiery: 2017
W roku 52 n.e. w Brytanii rzymskie jednostki szykują się do walki ze zbuntowanymi plemionami. Tubylcy – podburzani notorycznie przez druidów i nakłaniani do kolejnych najazdów – osłabiają morale legionów, prowadząc tzw. wojnę podjazdową, która okazuje się zbyt kosztowna dla Rzymian. Rzymskimi oddziałami dowodzą prefekt Katon oraz centurion Macro. Sytuacja dodatkowo komplikuje się. Jeden z przełożonych podejrzewa, że w szeregach ukrywa się zdrajca. Jeśli rzeczywiście tak jest, podbój Brytanii może zakończyć się totalną klęską.
Źródło: publicat.pl
Fot.: empik.com
Kawaleria perska w okresie wczesnosasanidzkim. Aspekty militarne i społeczne, Robert Wójcikowski
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Napoleon V
Irańska armia decydowała o pozycji i sile imperium Achemenidów, Arszakidów oraz Sasanidów. Autor niniejszej książki szczegółowo charakteryzuje najbardziej wartościową formację owej armii, jaką była konnica. Dzieje wspomnianej jednostki ukazane zostały na szerokim tle historycznym (okres Achemenidów, panowanie Aleksandra Wielkiego, rządy Seleukidów, czasy Arszakidów), dzięki temu jest możliwe prześledzenie pojawiających się zmian w strategii, taktyce, czy uzbrojeniu.
Źródło: napoleonv.pl
Legionista rzymski 161-284, Ross Cowan
Wydawnictwo: Osprey
Legiony rzymskie były powoływane w czasie kampanii wojskowych. Niektóre z nich podczas walk ulegały zniszczeniu, pozostałe rozwiązywano. Powstawały również nowe jednostki z myślą
o następnych podbojach i ochronie granic. Książka Rossa Cowana poświęcona jest cesarskiemu legioniście. Autor zwraca szczególnie uwagę na legio II Parthica – osobisty legion ówczesnego cesarza – utworzony przez Septymiusza Sewera w roku 193 lub 194, który stacjonował
w Albanum.
Źródło: napoleonv.pl
Fot.: napoleonv.pl
Neron: Upadek dynastii, Miriam T. Griffin
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Napoleon V
Piąty z kolei cesarz – Neron (37-68 n.e.) – przeszedł do historii jako jeden z największych tyranów starożytnego Rzymu. Syn Domicjusza Ahenobarbusa i Agrypiny Młodszej, córki Germanika
i siostry Kaliguli. Wychowanek Seneki Młodszego, który był uważany – wbrew opinii Tacyta – za mężczyznę posiadającego zarówno talent poetycki, jak i aktorski. Odpowiedzialny za pożar Rzymu w 64 roku n.e. Cztery lata później został zdradzony przez najbliższych, a także opuszczony przez gwardię pretoriańską. Popełnił samobójstwo, a jego śmierć była równoznaczna z końcem panowania dynastii julijsko-klaudyjskiej.
Religie Rzymu, Mary Beard, John North, Simon Price
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Napoleon V
Z powodu ogromnego zróżnicowania obrzędów, rytuałów niektórzy badacze mówią o religiach, zamiast o religii starożytnych Rzymian. W wyniku licznych podbojów, wierzenia praktykowane przez mieszkańców Imperium Romanum opanowały cały jego obszar. Książka pt. Religie Rzymu jest swoistym kompendium wiedzy na temat wiary Rzymian, będącej połączeniem pierwotnej religii praindoeuropejskiej, religii plemion staroitalskich oraz elementów wierzeń Etrusków.
Studia nad statusem i kompetencjami dowódców kartagińskich w okresie przewagi Barkidów (237-201 p.n.e.), Miron Wolny
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Napoleon V
Po pierwszej wojnie punickiej aż do 201 r. p.n.e. w dziejach Kartaginy ród Barkidów nieprzerwanie utrzymywał swoją przewagę i pozycję. Dzięki temu między innymi starożytne państwo w Afryce Północnej mogło przeciwstawiać się Rzymowi. Prof. Miron Wolny poszukuje fenomenu Kartaginy w wielu źródłach, na których opiera swoje przemyślenia. Stroni od przypisywania zasług pojedynczym jednostkom, stara się raczej patrzeć holistycznie na kartagiński organ władzy, zwracając przy tym uwagę na przenikanie się sfery politycznej z wojskową.
Źródło: gandalf.com.pl
Wojna Hannibala. Historia militarna drugiej wojny punickiej, John. F. Lazenby
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Napoleon V
John F. Lazenby postawił sobie wysoko poprzeczkę, pisząc o zmaganiach Hannibala w czasie
II wojny punickiej (218-201 r. p.n.e.), gdyż ciężko jest o całkowicie nową interpretację tejże historii. W większości autor bazował na badaniach swoich poprzedników, jednakże pojawiają się kwestie dotąd nie omawiane. Lazenby, opowiadając przebieg wojny Kartaginy z Rzymianami, opierał się głównie na przekazach Polibiusza i Liwiusza.
Źródło: aros.pl
Wojny Greków i Rzymian, Johannes Kromayer, Georg Veith
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Napoleon V
Johannes Kromayer i Georg Veith mają już na swoim koncie wspólną pracę zatytułowaną Atlas bitew do historii wojskowości starożytnej, która ukazała się nakładem tego samego wydawnictwa. W tym roku zostanie wydane ich kolejne „dziecko”, nieodbiegające zbytnio tematycznie do poprzedniego.
Zmierzch Cesarstwa Rzymskiego Tom 1, Edward Gibbon
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Niniejsza monografia historyczna opisuje upadek Imperium Rzymskiego. Tom pierwszy obejmuje okres od epoki Antoninów (96-192 n.e.) do zjednoczenia Cesarstwa pod władzą Konstantyna (272-337). Dzieło brytyjskiego historyka na stałe weszło do kanonu światowej humanistyki i nie bez podstaw okrzyknięte monumentalnym.
Źródło: piw.pl
Średniowiecze
Kościół i chrześcijaństwo na ziemiach polskich. Atlas historyczny, Marek Gędek
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Bellona
Atlas ten jest kartograficznym przedstawieniem historii Kościoła w Polsce od jego zarania (chrzest Mieszka I i jego świty) aż do współczesności. Przedstawione są tu nie tylko diecezje, ośrodki chrześcijaństwa itp., ale także wiele zaskakujących zagadnień, jak na przykład zaangażowanie Kościoła w antykomunistyczną partyzantkę w latach 40. XX w. Polecamy nie tylko miłośnikom średniowiecza.
Źródło: ksiegarnia.bellona.pl
Fot.: ksiegarnia.bellona.pl
Od Polanii do Sclavinii. Powstanie i upadek pierwszego państwa Piastów, Władysław Duczko
Data premiery: 15 marca 2017
Wydawnictwo: Trzecia Strona
Wybitny archeolog, prof. Władysław Duczko, wydaje swoją pracę poświęconą początkom państwa polskiego w X w. W minionym roku powróciło zainteresowanie tą tematyką wobec szumnie obchodzonej rocznicy chrztu Mieszka I, jednak ta pozycja jest dość niecodzienna, z racji napisania jej przez archeologa. Polecamy wszystkim miłośnikom tego okresu i zagadnienia.
Źródło: datapremiety.pl
Fot.: datapremiery.pl
Zbigniew. Książę Polski, Norbert Delestowicz
Data premiery: 1 lutego 2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Młody poznański historyk Norbert Delestowicz w kilka miesięcy po ukazaniu się jego bardzo dobrej biografii Bolesława Śmiałego, tym razem uraczył nas życiorysem księcia Zbigniewa. Delestowicz łata tym samym kolejną dziurę w polskiej historiografii publikując kolejną biografię naukową osoby, która była bardzo ważna dla historii naszego kraju, ale swojej pełnej monografii biograficznej nie miała.
Źródło: lubimyczytac.pl
Fot.: lubimyczytac.pl
Początki państw. Turcja, Jerzy Łątka
Data premiery: 11 stycznia 2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Przedstawiona w tej pozycji tematyka jest nieco egzotyczna, niemniej warta uwagi. Państwo tureckie doprowadziło do upadku cesarstwa bizantyjskiego, a w późniejszej epoce odcisnęło swoje trwałe piętno na cywilizacji europejskiej. Ponieważ korzenie Turcji sięgają średniowiecza, książkę tę umieszczam w tym zestawieniu, choć polecam ją także pasjonatom czasów nowożytnych.
Źródło: datapremiety.pl
Fot.: datapremiery.pl
Historia wojen gdańskich. Średniowiecze, Robert Barkowski
Data premiery: 9 lutego 2017
Wydawnictwo: Bellona
Napisana dość przystępnym dla czytelnika językiem pozycja przedstawiająca dzieje tak ważnego epizodu historii średniowiecznej Polski jak wojny toczone o nasze „okno na świat”, czyli Pomorze z Gdańskiem, swego czasu największym i najważniejszym bałtyckim portem, na czele.
Źródło: datapremiety.pl
Fot.: datapremiery.pl
Zapowiedzi wydawnictwa Napoleon V:
Wydawnictwo Napoleon V jest niestety dość ostrożne w publikowaniu informacji o danych książkach przed premierą, wobec czego wśród podanych niżej pozycji nie mamy więcej informacji niż tytuł, nazwisko autora i orientacyjna (i to bardzo ogólna) data premiery. Przyznać jednak trzeba, że na każdą z tych pozycji oczekiwać będziemy z wielkim zainteresowaniem, są one bowiem niezwykle intrygujące.
Źródło (do wszystkich): napoleonv.pl
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Napoleon V
Średniowieczna sztuka wojenna, Hans Delbrück
Rewolucja husycka t. I, František Šmahel
Łacińskie Królestwo Jerozolimy. Europejski kolonializm w średniowieczu, Joshua Prawer
Wojna stuletnia, Jean Favier
Jan z Brienne, król Jerozolimy, cesarz bizantyjski 1157-1237, Guy Perry
Filip II August, król Francji 1180-1223, Jim Bradbury
Dominacja Litwy. Pogańskie imperium w Europie Środkowo-Wschodniej 1295-1345, S. C. Rowell
Nowożytność
Milczenie, Shūsaku Endō
Data premiery: 25.01.2017
Wydawnictwo: Znak
XVII wiek. Do Europy docierają niepokojące wieści z odizolowanej od świata Japonii. W kraju, w którym trwa bezwzględna walka szogunatu z chrześcijaństwem, wiara i przekonania poddawane są najcięższej próbie. Nie wszyscy potrafią znieść zadawane im cierpienia. Niektórzy wyrzekają się Chrystusa. Gdy pojawiają się pogłoski o wyparciu się wiary przez prowincjała ojca Ferreirę, dwaj młodzi jezuici potajemnie przedostają się do Kraju Kwitnącej Wiśni, by odszukać swojego mistrza. To, co zobaczą, każe im zadać pytania o własną wiarę. Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka Shusaku Endo to opowieść o ludziach próbujących zrozumieć milczenie Boga w obliczu cierpienia. Martin Scorsese, zafascynowany powieścią, chciał sfilmować tę historię już 25 lat temu. W końcu mu się to udało. 30 lat po Misji powstało kolejne filmowe arcydzieło mówiące o zderzeniu dwóch cywilizacji i religii.
Potop, Stanisław Leśniewski
Data premiery: 16.02.2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ciekawie się zapowiadająca i grająca na emocjach fanów Gry o tron pozycja. Jak wskazuje tytuł, książka ma być o potopie szwedzkim. Wciąż nie znamy go jednak dość dobrze. Specjalizujący się w publikacjach popularno-naukowych Sławomir Leśniewski opisał ten pasjonujący okres historii Polski od nowa, ze swadą i rozmachem, bazując na faktach i kreśląc wyraziste sylwetki uczestników dramatu – poczynając od młodszego brata zmarłego Władysława, króla Jana Kazimierza Wazy, zwanego Initium Calamitatis Regni (Początek Klęski Królestwa), którego wybujałe ambicje i konflikty z rodzimymi magnatami ściągnęły na Rzeczpospolitą szwedzką inwazję, przez Heronima Radziejowskiego, który wygnany przez króla, wrócił ze Szwedami, aż po nieskalanych bohaterów tego okresu: Stefana Czarneckiego czy Gabriela Wojniłłowicza, powieściowego Kmicica.
Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660 to świadectwo historyczne i pasjonująca powieść w jednym, która w niczym nie ustępuje wielotomowej, fantastycznej Pieśni Lodu i Ognia George’a R.R. Martina. Zatrać się w historii!
Źródło: wydawnictwoliterackie.pl
Fot.: wydawnictwoliterackie.pl
Armia Fryderyka Wielkiego, Jany Curt
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Napoleon V
Książka została poświęcona armii pruskiego króla Fryderyka w latach 1740-1763. Był to okres świetności armii pruskiej. Zawdzięczała go ona dzięki znakomitemu wyszkoleniu i dbałości o każdy szczegół, a także poczuciu obowiązku, godności i sumienności w wykonywaniu rozkazów. Fryderyk Wielki słynął z odpowiedzialnego i przemyślanego kierowania tą wyśmienicie zorganizowaną armią.
Ostatnia pozycja, z tegoż samego wydawnictwa, dotycząca Fryderyka Wielkiego, Król i jego twierdze: Fryderyk Wielki i pruskie fortyfikacje stałe w latach 1740-1786, skupia się na systemie twierdz. Zapowiada się, że tegoroczna pozycja szerzej poruszy aspekty wojskowe armii pruskiej tego okresu.
Źródło: znak.pl
Fot.: znak.pl
Husarskie skrzydła, Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Po Piastowskie orły i Od morza do morza przyszedł czas na kolejną pozycję z serii Zdarzyło się w Polsce dla najmłodszych. Tym razem została ona poświęcona Rzeczypospolitej szlacheckiej. Jest to 10 opowiadań dotyczących m. in. Stefana Batorego, Zygmunta III, Jana III, wolnej elekcji czy bitwy chocimskiej i obrony częstochowskiej. Jest to kontynuacja ciekawego pomysłu na to, jak zachęcić najmłodszych do poznawania swojej historii.
Źródło: esensja.pl
Fot.: esensja.pl
Europejska tragedia. Nowa historia wojny trzydziestoletniej
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Napoleon V
Zapowiada się ciekawa pozycja dotycząca wojny z lat 1618-1648. Wojny, w której mocarstwa europejskie dążyły do obalenia pozycji Habsburgów. Niestety, obecnie nie znamy jeszcze szczegółów.
Polska technika wojenna XVI-XVIII wieku, Tadeusz M. Nowak
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Napoleon V
Skupiając się na XVII wieku, autor zebrał szkice napisane w ciągu ostatnich kilku lat w jednym miejscu, dając tym samym obraz polskiej techniki wojennej tego okresu.
Źródło: taniaksiazka.pl
Fot.: taniaksiazka.pl
Wojna oblężnicza. Twierdze w nowożytnym świecie 1494-1660 i Wojna oblężnicza. Twierdze w epoce Vaubana i Fryderyka Wielkiego 1660-1789, Christopher Duffy
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Napoleon V
XIX wiek
Natal 1899-1900, Tomasz Greniuch
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Bellona (seria: Historyczne bitwy)
„Natal 1899 – 1900” jest opisem najkrwawszej kampanii w wojnie anglo-burskiej przełomu wieków XIX i XX. Kampanii o tyle godnej uwagi, że rozgrywającej się jako samodzielny teatr wojenny, swym rozmachem militarnym nigdzie indziej nie spotkany w kolonialnej Afryce. Autor opierając się na publikacjach historyków obu stron konfliktu, a nade wszystko na relacjach świadków, przedstawia mało znany polskiemu czytelnikowi przebieg najważniejszej operacji militarnej, która Burom miała przynieść niezależną i stabilną pozycję w regionie, opartą na brzegach Oceanu Indyjskiego, a Anglikom ostateczne złamanie dumnych potomków holendrów.
Źródło: empik.com
Fot.: empik.com
Kroniki literackie prowincji, Witold Banach
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Bellona (seria: Historyczne bitwy)
„Ostrów Wielkopolski. Co to za miasto? Przede wszystkim zakotwiczone w odległych stuleciach. Nie tak pradawne jak sąsiedni Kalisz, lecz również bogate w przeszłość. Nieduże, drugorzędne, lecz nieco inne, niż je sobie wyobrażano później – pograniczne, wielokulturowe, oswojone z różnorodnością religijną, tolerujące wyraziste, nawet ekscentryczne postawy, próbujące wyrwać się z ograniczeń swej prowincjonalności. W XIX wieku miasto z wyraźną przewagą ludności niemieckiej.
Banach nie upiększa Ostrowa, nie nadyma jego poczucia własnej wartości, nie stara się uczynić go większym, niż był i jest, nie dodaje mu charyzmy, której nie posiadał. Nazywa miasteczkiem, częstokroć ukazuje jako zapadłą dziurę, nie boi się odsłaniać jego śmieszności, daleki jest od rozniecania mitów. Nie chce być galwanizatorem krzepiących legend, np. o bohaterskiej kaźni arcybiskupa Ledóchowskiego, który za rządów Bismarcka przez dwa lata był więziony w Ostrowie, czy o Republice Ostrowskiej. A przecież pomimo tego nastawienia, nieraz krytycznego, nasyconego pierwiastkiem iście Gogolowskiej satyry, miasto, miasteczko posiada status specjalny, będąc jego, jego przodków – i wielu dziesiątek pokoleń – miejscem na ziemi.
Raczej rzeczywistość niż fantazmat, raczej wstrzemięźliwość i dystans niż egzaltacja i deklaracja, raczej pogranicze fikcji niż pogranicze prawdy, raczej literatura niż reportaż historyczny lub biograficzny.”
Źródło: wydawnictwopoznanskie.pl
Wojna Paragwaju z Potrójnym Przymierzem 1864–1870, Jarosław Dobrzelewski
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Infort Editions
Od Náchodu do Wersalu 1866–1871, Marcin Suchacki
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Infort Editions
Oblicze wojny. Masakra w San Sebastian 1813, Paweł Lewko
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Bellona (seria: Historyczne bitwy)
Maria Skłodowska-Curie, Laurent Lemire
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: PWN
Kobieta spoglądająca z uwagą na probówkę zawierającą rad – to zdjęcie obiegło świat i utrwaliło dla potomności Marię Skłodowską-Curie jako wielką damę fizyki, symbol kobiety-naukowca.Laurent Lemire przedstawia historię Polki przybyłej do Francji w 1891 roku, dwukrotnej laureatki nagrody Nobla, która poświęciła życie ukochanej dziedzinie badań. Autor nie kreśli jednak suchego portretu uczonej; poświęca wiele miejsca osobistym losom Madame Curie: jej miłości do męża Piotra i dzieci oraz skandalizującemu związkowi z Paulem Langevin.Laurent Lemire jest dziennikarzem Le Nouvel Observateur i kanału telewizyjnego Histoire.
Źródło: ksiegarnia.pwn.pl
Fot.: ksiegarnia.pwn.pl
Orso. Nowele amerykańskie, Henryk Sienkiewicz
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Cztery Strony
Oglądając filmy Quentina Tarantino (Django), braci Joela i Ethana Coenów (Prawdziwe męstwo) czy Alejandro Gonzaleza Iñárritu (Zjawa) można zauważyć brak w nich jasnego, by nie powiedzieć jaskrawego podziału na dobro i zło, tak charakterystycznego dla klasycznych westernów, w których królował John Wayne. Dzisiejszym filmom z tego gatunku bliżej do „antywesternów” Sama Peckinpaha i spaghetti westernów Sergio Leone, w których „źli i brzydcy” bez wyjątku są łotrami walczącymi bez pardonu o złoto i dolary.
Pustynie i bezdroża Teksasu czy Nowego Meksyku okazały się niezwykle celną metaforą współczesnego kryzysu – zarówno ekonomicznego, jak i tak zwanych wartości. Mit dzielnych i prawych zdobywców Dzikiego Zachodu został odarty w tych filmach ze swego romantyzmu i ewangelicznego podtekstu. Można odnieść wrażenie, że ich twórcy musieli wzorować się na autorach, którzy podróżując po amerykańskim pograniczu na przełomie XIX i XX stulecia, nie dali się uwieść propagandzie o krzewieniu tam postępu i cywilizacji.
Do nich należał nasz przyszły noblista i twórca nieśmiertelnej Trylogii – Henryk Sienkiewicz przemierzający Amerykę w latach 1876–1878. Pochodząc z narodu bez państwa, z miejsca i bezbłędnie obnażył politykę Białego Domu wobec rdzennych mieszkańców Ameryki – Indian i nazwał ją po imieniu: eksterminacja. Jednocześnie jego opis Dzikiego Zachodu, w który niejednokrotnie wplata los żyjących tam Polaków nadal można określić jednym słowem: arcydzieło.
Niniejsza edycja Nowel amerykańskich wzbogacona została o komiks Tomasza Bohajedyna Łowcy inspirowany spaghetti westernami Sergio Leone i Sergio Cobrucciego.
Źródło: czetrystronywydawnictwo.pl
Zapach czekolady, Ewald Arenz
Wydawnictwo: W.A.B
Wiedeń, A.D. 1881. Porucznik cesarsko-królewskiej armii August Liebeskind kończy służbę i przyjmuje posadę w należącej do stryja manufakturze czekolady. Zakochuje się w pięknej, lecz zamężnej Elenie. Między młodymi wybucha płomienny romans, który przerywa tragiczne zdarzenie… August, zrozpaczony po utracie ukochanej i obdarzony nadzwyczajnym zmysłem węchu, postanawia stworzyć finezyjne praliny, którymi upamiętni Elenę. Ich kuszący aromat wydobywa z ludzi najskrytsze marzenia i doprowadza Wiedeń do ekstazy.
Źródło: esensja.pl
Fot.: esensja.pl
Drzewo Janczarów, Jason Goodwin
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: 12 Posterunek
Stambuł, lata trzydzieste XIX wieku. Na dworze sułtana Mahmuda II giną perły jego matki, a w tajemniczych okolicznościach zostaje uduszona piękna odaliska. W tym samym czasie młody żołnierz zostaje zamordowany na ulicach miasta. Czy między tymi wydarzeniami istnieje jakiś związek? Są to czasy, kiedy turecki władca podejmuje próbę modernizacji państwa. Wydaje się, że plany te budzą sprzeciw pewnych ludzi. Nie cofną się oni przed niczym, byle tylko ochronić stare tradycje. Niewyjaśnione morderstwa w gwardii sułtana następują jedno po drugim… Każde z nich niezwykle brutalne…
Zapuszczając się w kręte uliczki Stambułu, a jeszcze głębiej w przeszłość tego starożytnego miasta, Jeszim, zaufany człowiek sułtana do specjalnych poruczeń i ważnych misji, ma dziesięć dni na rozwiązanie kryminalnej zagadki. Intryga okazuje się być bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać na początku: są w nią wplątani m.in. Rosjanie, Anglicy, Albańczycy, Grecy, pałacowi eunuchowie… Wszystkie nitki zdają się prowadzić do sułtańskiego pałacu, którym rządzi Valide – matka sułtana, Kreolka porwana niegdyś z francuskiego statku przez piratów i ofiarowana tureckiemu władcy…
Źródło: esensja.pl
Zdobyć to, co tak ulotne, Beatrice Colin
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: W.A.B
Gwarny, pełen życia Paryż belle époque, a w nim pnąca się wysoko w górę wieża Eiffla – najprawdziwszy cud ze stali i powietrza.
W balonie unoszącym się nad metropolią poznają się Cait Wallace i Émile Nouguier. On – inżynier zatrudniony w firmie Eiffla, ona – młoda wdowa, towarzysząca w podróży po Europie rodzeństwu z dobrej szkockiej rodziny. Między nimi rodzi się nić porozumienia, jednak po powrocie na ziemię oboje muszą zmierzyć się z rzeczywistością, gdyż dzieli ich zbyt wiele, by mogli być razem. Co będą w stanie poświęcić, żeby ich miłość przetrwała?
Źródło: esensja.pl
Aleksander Hercen, Wiktoria Śliwowska
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: PWN
Biografia wybitnego działacza i myśliciela rosyjskiego Aleksandra Hercena (1812–1870), który tworzył pod pseudonimem Iskander. Dwukrotnie zesłany przez cara na Syberię za swoje poglądy i działalność polityczno-kulturalną. Początkowo zwolennik poglądów rewolucyjno-demokratycznych, z czasem ogłosił doktrynę „rosyjskiego socjalizmu”, który miałby powstać w Rosji z ominięciem fazy kapitalizmu. Pogląd ten wywarł duży wpływ na rosyjskich narodników. Od 1849 roku pozostawał na emigracji, gdyż zamierzał wszcząć walkę z reżimem mikołajowskim z zewnątrz. W 1853 założył w Londynie Wolną Drukarnię Rosyjską, gdzie wydawał czasopismo „Kołokoł”, przemycane do Rosji i bardzo tam popularne. Poparł Powstanie Styczniowe i dążenia Polaków do odzyskania niepodległości, za co prasa rosyjska obwołała go zdrajcą, a „Kołokoł” stracił połowę abonentów. W latach 1852–1868 Hercen stworzył Rzeczy minione i rozmyślania, literacką kronikę własnego życia, ale też życia ideowego Rosji i Europy.
Źródło: ksiegarnia.pwn.pl
XX wiek
Gryf. Pałacyk Michla, Żytnia, Woda Jarosław Wróblewski
Data premiery: 25 stycznia 2017 roku
Nakładem wydawnictwa Fronda 25 stycznia 2017 roku ukaże się książka Jarosława Wróblewskiego pt. Gryf, Pałacyk Michla, Żytnia, Woda. Dotyczyć będzie ona postaci Janusza Brochowicza- Lewińskiego ps. „Gryf”. Będzie miała ona formę biografii politycznej ukazując m.in. jego działalność w czasie wojny, powstania warszawskiego oraz opisująca jego służbę wojskową w armii brytyjskiej oraz jego pracę w gwardii przybocznej rodziny królewskiej Elżbiety II. Był też oficerem wywiadu brytyjskiego i Armii Renu, brał też udział w operacjach m.in. na terenie Niemiec i Palestyny. Ze względu na jego barwny życiorys i zasługi Prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady. Prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Jest także m.in. Honorowym obywatelem m. st. Warszawy, laureatem Nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. Jednym słowem pozycja ta bogato uzupełnia dzisiejszą historię Polski i świata. Znajdują się tam barwne opisy wydarzeń i przytaczane są najważniejsze nazwiska epoki mające wielki wpływ na przebieg wydarzeń historycznych. Książka ta powstała w ramach projektu, który został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bieżeństwo 1915 Zapomniani Uchodźcy, Aneta Prymaka-Oniszk,
Data premiery: 1 Lutego 2017
Nakładem wydawnictwa Czarne 1 lutego 2017 roku ukaże się II wydanie książki Anety Prymaka-Oniszk, Bieżeństwo 1915 Zapomniani Uchodźcy. Ukazywać będzie obraz roku 1915, kiedy wojska armii rosyjskiej zaczęły wycofywać się z terenów Królestwa Polskiego,
a dokładniej z terenów znajdujących się na wschodzie, a także z Ostrołęki i Warszawy. Prawdopodobnie z okolic Białegostoku wyjechało prawie 80% jego mieszkańców. Książka posiada tytuł Bieżeńcy, który w języku rosyjskim oznacza uciekinierów carskich władz, którzy byli rozsyłani niemal po całym terytorium rosyjskim. Jest to bardzo poważna i znacząca pozycja odnosząca się do historii najnowszej okresu I wojny światowej, ponieważ porusza temat, który dotychczas nie został ujęty w historiografii. Dzięki tej książce będziemy mogli poznać historię pod względem wielu ujęć: trudnych warunków życia, złej sytuacji chłopów oraz uchodźców i ofiar wojny.
Dom Hitlera (Hitler at Home), Stratigakos Despina
Data premiery: 15 marca 2017
Wydawnictwo: Wielka Litera
Nakładem wydawnictwa Wielka Litera 15 marca 2017 roku ukaże się książka Stratigakos Despina pt. Dom Hitlera. Będzie to kolejna pozycja o jednym z najbardziej znanych XX wiecznych zbrodniarzy na świecie, którym niewątpliwie był Adolf Hitler. Pomimo tego, że występuje już spora baza zarówno opracowań monograficznych jak i drobnych artykułów, to postać ta jest postacią ciekawą i jeszcze całkiem nie zbadaną, czego potwierdzeniem jest niniejsza książka. Posiada ona bardzo ciekawą szatę graficzną, jest obfita w unikatowe zdjęcia ( cos na wzór książka-album). Opisuje miejsca, w których Hitler przebywał lub mieszkał. Znajdują się w niej opisy ulubionych mebli oraz sposobu meblowania mieszkania. Dzięki tej pozycji możemy odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań „Co kształtowało jego poczucie estetyki, jakie osoby wpływały na jego gust? W jakiej scenerii były prowadzone rozmowy, które później zmieniły świat”. Jednym słowem książka warta uwagi. Polecam
Tajny pułk KG 200. Wspomnienia pilota Luftwaffe, Peter Wilhelm Stahl
Data premiery: 2017
Wydawnictwo: Replika
Nakładem wydawnictwa Replika w tym roku kalendarzowym ukaże się książka Stahla Petera Wilhelma pt. Tajny pułk KG 200 (Geheimgeschwader KG 200). Dotyczyć będzie jednej jednostki Luftwaffe – Kampfgeschwadera 200. Pułk miał za zadanie szpiegować oraz wykonywać najważniejsze działania: walka i transport. Do jego zadań należało sprawdzanie nowych typów samolotów i broni specjalnych. Jego operacje były utajniane, a jego „legendę” spopularyzowały „plotki”, które dzięki wykorzystaniu dotąd niepublikowane nigdzie dokumenty i źródła wyjaśnia ta właśnie pozycja książkowa, która zapowiada się ciekawie. Tak więc pozostało nam tylko poczekać na dokładną datę premiery i sięgnąć po nią. Jest ona dedykowana zwłaszcza miłośnikom historii wojskowości i lotnictwa.
Przygotowali: Agata Śródkowska, Magdalena Majkowska, Szymon Rytka, Patryk Tomala, Agnieszka Popiak.